TE MIDDEN IN HET LAND. Arnold Lantman Verhard pad. Wonen aan de ringsloot. 28 Dit is een van de eerste regels van een gelegenheidsvers van de Waarlandse dichter Ariën Kroon in 1867 geschreven ter ere van meester Appelboom, de hoofdonderwij zer aan de Openbare Lagere School in ons dorp. Hij duidde daarmee de unieke plaats aan waar de school was gebouwd, een plek midden in de Waarlandspolder met nauwelijks woningen in de directe omgeving. Deze plek is bepalend geworden voor het centrum van ons dorp. Bijna zestig jaar later werd vlakbij de school de parochie kerk gebouwd. In de serie beschrijving van wegen en straten willen we deze keer aandacht besteden aan de hoofdstraat van Waarland: de Kerkstraat. Het zal duide lijk zijn dat de straat zijn naam ontleent aan een van de belangrijkste gebouwen in ons dorp, de kerk. De eerste boerderijen en werkmanshuis- jes die in de polders werden gebouwd, kwamen aan de buitenzijde te staan langs de kaden en dijken. Het water vormde de enige verbinding met de omliggende plaatsen. Het vervoer ging in die tijd meestal met een puntschuit. In feite leef den de mensen in de polder een geïso leerd bestaan, maar zij konden zich red den. Voor de eerste levensbehoeften moesten zij zichzelf zien te redden, de mensen waren met weinig tevreden. Via een voetbrug nabij De Weel konden de katholieken naar de kerk in ’t Veld. De hervormden gingen naar de Nederlands Hervormde kerk te Oudkarspel. In Zijde wind woonden enkele winkeliers en vak lieden en voor de markt ging men naar Schagen. Een betere ontsluiting kwam er met de bouw van een wipbrug over de ringvaart nabij De Weel en de Hogebrug aan de zuidkant van de Waarlandspolder. In 1880 vroeg een aantal inwoners van Waarland in een brandbrief aan Gedepu teerde Staten van Noord-Holland om be middeling bij een conflict dat er was gere zen met het bestuur van de Banne Haren karspel. De Banne Harenkarspel wilde de landwe gen in de Slootgaard- en Waarlandspolder begaanbaar en konden de kinderen dik wijls niet naar school. Vóór de bouw van de openbare school is er in Waarland heel wat strijd geleverd waar deze moest komen te staan. De school was niet alleen bestemd voor de kinderen die in het dorp of in één van de andere polders van Waarland woonden, maar ook voor de kinderen aan het Ver laat. De noordkant van het Niedorper Verlaat behoorde tot de laatste gemeente lijke herindeling van 1 januari 1990 im mers tot het grondgebied van Harenkar spel. Toen het gemeentebestuur van Oude- Niedorp in november 1861 mededeelde dat er met ingang van 1 januari 1862 geen kinderen uit andere gemeenten de Openbare Lagere School in Oude-Nie- dorp mochten bezoeken, moest er in Harenkarspel voor dit probleem een op lossing worden gezocht. Voor het oostelij ke deel van de gemeente zou er in Waar land een school moeten worden gebouwd. De bewoners van de diverse polders wil den elkaar toen niets toegeven. De school kwam in 1863 midden in het land te staan. De kinderen van het Verlaat waren zo even ver van de school verwijderd als de jeugd die aan de buitenkant van de Slootgaardpolder woonde. In de begintijd was de school slechts via polderkaden en smalle landpaden met kakeleposten bereikbaar. Tijdens de herfst- en winter maanden waren deze landpaden moeilijk

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 30