De laatste loodjes. of meer traditionele producten van dit gebied: bewaarkool en pootaardappelen. Wel vond er een behoorlijke uitbreiding plaats in de teelt van tulpen, irissen en gladiolen. De vroegere nateelt van slabo- nen, prei en zilveruien verdween nage noeg. Voor de PC bleven nog enkele laatste hobbels over, die moesten worden ge slecht. Probleemgevallen moesten wor den opgelost. Klachten, ontstaan na de verkaveling, die moesten worden afge handeld. Met Jan Pancras kon men niet tot overeenstemming komen. Hij was van mening dat een oude veenlaag in het hem toegewezen land de waarde behoorlijk drukte. Hij eiste dat de PC de oude veen laag uit de grond zou verwijderen. De PC had zijn land al laten woelen om de veen laag onschadelijk te maken. De boel com pleet verwijderen zou 6.000,- moeten kosten en dat was de PC te gortig. Het werd een slepende zaak. De Arrondis sementsrechtbank te Alkmaar moest eraan te pas komen. De uitspraak kwam op 22 november 1956. De PC moest knar setandend een tegemoetkoming betalen van 750,- en daarmee was de kous af. Notaris Willem Appel kon eindelijk de akte van ruilverkaveling passeren. Vanaf dat moment betaalden de landeigenaren de jaarlijkse verkavelingslasten. Begin 1955 vertrok verkavelingspionier en voorzitter van de PC, Jo Dekker, naar een nieuw bedrijf in de Noordoostpolder. Hij vertrok op een moment waarop de verkaveling practisch was voltooid. Een moment ook, waarop het aantal tegen stemmers van één-derde tot nihil was De overstap van vaar- naar rijpolder vroeg van de tuinders in de Waarlandspolder zowel mentaal als financieel een enorme inspanning. De manier van werken werd totaal anders. Zo bleek bijvoorbeeld in het eerste jaar na de verkaveling dat men veel meer koolplanten nodig had voor een snees land dan in de oude situatie. Minder water, minder greppels, minder kantjes: meer grond. De rekensom van Hoebe kwam uit. Het met de emmer planten water geven kon niet meer. Voor het vervoer van de producten van het land naar de schuur en van de schuur naar de veiling moest nu de loonwerker of de vrachtrijder worden ingeschakeld. Of men moest zelf investe ren in een dure trekker met wagen. De schuit lag immers op het droge. Door de tuinders werd echter snel ingespeeld op de nieuw ontstane situatie. Er werden trekkers gekocht. Nieuwe, moderne, schuren en koelhuizen werden gebouwd. De Boerenleenbank Waarland kon de financiering aan tuindersbedrijven in enkele j aren verviervoudigen. TA De sluis is in 1912 zó oerdegelijk gebouwd, dat sloop niet mogelijk blijkt. Siemen Groen maakt van de nood een deugd en stalt er vanaf die tijd zijn auto.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 28