Verkavelen in blokken. dat eerste blok in drie maanden kunnen worden afgewerkt. In dezelfde vergade ring werd hiertoe besloten. De voorzitter van de PC toog naar het Landbouwhuis in Alkmaar om de bestaande teeltvergunnin- gen voor de tuinders in het eerste blok te behouden door die vergunningen tijdelijk op naam van de PC te stellen. Aan alles moest worden gedacht! regio, onder andere uit Noord- en Zuid- Scharwoude, Sint Pancras, Kolhom en ’t Veld kwamen per fiets naar Waarland toe om te werken aan deze ruilverkaveling. Voor een deel werkten deze mensen ver plicht in de zogenoemde ‘werkverschaf fing’. De Heidemij had de klus aangenomen in regie. Dus financieel zat het voor dit bedrijf wel goed. Meer moeite had men met de bloksgewijze aanpak. De natte herfst- en wintermaanden leverden nogal eens niet-werkbare dagen op, zodat de Heidemij de grootste moeite had het werk vóór de aanvang van het nieuwe seizoen te kunnen opleveren. Het gebeurde dan ook regelmatig dat er ’s nachts werd door gewerkt, zoals bij het ploegen en het woe len van de grond. Piet Wesseling van de Heidemij was belast met de dagelijkse leiding en toe zicht, nadat in de zomermaanden de werkzaamheden door hem waren voorbe reid en uitgezet. Personeel werd aange zocht via het Gewestelijk Arbeidsbureau. Tuinders, die door de verkaveling tijdelijk zonder werk kwamen, pakten de schop en verdienden er zo iets bij. ‘Kleine tuinders en hun werknemers hebben niets te maken met het GAB wanneer zij regiewerk aan nemen en ook niet wanneer zij bij een aannemer gaan werken’, aldus de PC- voorzitter in de vergadering van 14 sep tember 1949. Zij waren krachtens de sociale wetten wèl verzekerd. Een verkaveling van twee kleine polders, totale oppervlakte bijna 575 ha, in blok ken: moest dat nou? Volgens de deskundi gen van die tijd kon het echt niet anders. Het te verkavelen gebied moest namelijk letterlijk op de schop. Bovendien had men besloten dat het land in de zomermaanden bij de tuinders normaal in gebruik zou blijven, zodat zij nog een inkomen zou den kunnen verwerven. Begin augustus kregen de tuinders in het betrokken blok een kort briefje van PC-secretaris Jan Jaspers met de mededeling, dat zij geen nateelt of tulpen op de te verkavelen per celen mochten zetten. Na deze mededeling kon de Heidemij aan de slag. De firma E. Blok uit Rotterdam verzorgde met enkele draglines de aanleg van wegen en sloten. De Heidemij had enkele dumpers, gemotoriseerde kipkar- ren, kunnen bemachtigen. En verder? Inderdaad, heel veel mensen met schop en kruiwagen. Honderden mensen uit de Een dragline van de firma E. Blok. Op de weg staan twee zoge naamde dumpers. Het woonhuis is van de familie Dekker, Waar- landsweg 21. (foto fam. H.P Dekker). 0J5

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 24