Plaatselijke Commissie. Dinsdag 21 december 1948 werd in ‘de Posthoorn’ de Plaatselijke Commissie van de Ruilverkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder geïnstalleerd. Een com missie, die bestond uit: Jo Dekker-voor- zitter, Jaap Hoebe-vice voorzitter, Cees Bakker Jnzn., Piet Danenberg en Lou Poland leden. Jan Jaspers, secretaris van beide polders, werd tot deskundige èn tot secretaris van de Commissie benoemd. Ir. A.M. Cornelissen, landbouwkundig inge nieur van de Provinciale Waterstaat van Noord-Holland werd er eveneens als des kundige aan toegevoegd. Bij de beschik king van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar d.d. 4 november 1948 werd Mr. H.K.A. Stoffels, lid van genoemde recht bank, benoemd tot rechter-commissaris. Hij moest in het bijzonder zorgdragen voor de juiste juridische afwikkeling van ieders rechten en plichten. De leden van de Plaatselijke Commissie konden dus aan de slag. Onder hun verantwoordelijk heid zou het ruilverkavelingsplan immers moeten worden gerealiseerd. Een perceel van 2 ha na de ruilverkaveling: baar!! Er waren nogal wat mensen tegen en niet de eerste de besten. Zij waren van mening dat de waarde van hun land zou vermin deren. ‘Een koper wil immers die extra verkavelingslasten van de grondprijs aftrekken.’ Oudere tuinders zagen er als een berg tegenop: ‘Voor ons hoeft dat allemaal niet. We hebben toch altijd ons brood verdiend.’ Er waren nog meer bezwaren. Iedere tuinder had eigendom, dat kadastraal bemeten land èn water omvatte. Heel veel sloten zouden worden gedempt. Had men nu recht op nieuwe kavels, gerekend naar oppervlakte van de oude kadastrale maat: land èn water? Voor dit standpunt was flink actie gevoerd. De vergadering stond onder lei ding van gedeputeerde M. Harmsen. Van achter de tafel werden de voordelen nog eens op een rijtje gezet. Nadrukkelijk wees men erop dat het redelijker en billij- ker zou zijn de verdeling toe te passen naar de waarde van de ingebrachte grond. Aan het ingebrachte water zou een sym bolische waarde van 10,- per hectare worden toegekend. Ook de tegenstanders kregen nog een keer de gelegenheid hun zegje te doen. Voorzitter Harmsen bracht hierna de zaak in stemming. Van de 311 stemgerechtigde landeigenaren stemden er 208 vóór (330.57.15 ha) en 103 tegen (242.47.74 ha). Het plan voor de ruilverkaveling van het blok ‘Waarlands- en Slootgaardpol der’ onder de gemeenten Harenkarspel en Oude-Niedorp was er door. Voor de pol derbesturen was de knoop in positieve zin doorgehakt. De tegenstanders wisten dat zij zich bij de besluitvorming van de meerderheid moesten neerleggen. 19.700 m2 300 m2 8.536 m2 1.464 m2 opp. land+water20.000 m2 opp. land opp. water Omtrek te onderhouden slootkanten 200 m, per 1 ha dus 100 meter. Oppervlakte water 1.5% Omtrek te onderhouden slootkanten: 952 meter. Oppervlakte water 14.647c opp. land+water10.000 m2 opp. land opp. water Een perceel van 1 ha vóór de ruilverkaveling: è- 10 F? iQa 007 /OQ

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 21