Aanloop tot de ruilverkaveling. ik Akkers en sloten. Een niet meer voor te stellen beeld van Waarland. De foto is gemaakt vanaf de Hoge- brugweg. Op de achter grond staat de boerderij van Klaas Smit. Op dit moment woont hier de familie Rustenburg, Volle- ringweg 7a. Om te zorgen dat de sloten goed bevaar baar bleven moest er elk jaar gebaggerd worden. Een zware en tijdrovende klus. De bagger diende daarbij ook als goede bemesting. Met de komst van kunstmest verloor het deze rol. Niet iedere tuinder zag het nut in van elk jaar baggeren. Langzaam maar zeker begon een flink aantal sloten dicht te slibben. Het polder bestuur moest de laatste j aren verschillen de keren onder druk van de tuinders het polderpeil verhogen om het per schuit binnenhalen van de oogst mogelijk te maken. Het dichtslibben van de sloten leidde er ook toe dat een goede bemaling van de polder in gevaar kwam. De peil- stand in de polder was normaal -1.78 meter N.A.P., waardoor de gronden te lang nat bleven en de groei van het gewas in het voorjaar werd vertraagd. De waterhuishouding in de Waarlands- polder was een bron van grote zorg voor het bestuur. Er moest wat gebeuren wilde men uit de problemen komen. Maar wat? Op 8 augustus 1944 werd een eerste gesprek gevoerd met deskundigen van de Nederlandse Heidemaatschappij. Het bestuur van de polder wilde advies om te komen tot een betere bemaling waardoor een goede ontwatering van de tuinbouw gronden gewaarborgd zou zijn. De Heidemij bracht in die vergadering voor het eerst de mogelijkheid tot ruilverkave ling ter tafel. Dat was even andere koek. De oorlog maakte een verdere uitwerking van de plannen onmogelijk. Na de bevrijding pakte het bestuur de draad weer op. Op 10 september 1945 vergaderde men in de zaal van Cor van Ophem met Ir. Maris van de Cultuur Technische Dienst uit Utrecht. Weer kwam de lastige polderpeilstand ter spra ke. Maar ook een ander probleem diende zich aan: de poldermolen bleek ernstig verzakt. Ir. Maris kwam al snel met een rapport, waaruit bleek dat een ruilverka veling vooralsnog te duur zou zijn. Ook zou er zo kort na de oorlog onvoldoende materiaal beschikbaar zijn om dat ambiti euze plan te kunnen uitvoeren. Het bestuur zat ermee in haar maag. Er moest toch wat gebeuren. Bij grote hoe veelheden regen zouden delen van de pol der misschien wel onder water komen te staan. Verlagen van de normale polder peilstand? Op 14 december 1945 werd dit voorstel aan de ingelanden voorgelegd. Resultaat: 32 stemmen tegen en 25 stem men voor! Dus terug naar af. Drie dagen later werd er opnieuw met de ingelanden vergaderd. Als alternatief werd voorge steld om alle molensloten en hoofdsloten met een gezamenlijke lengte van 12'/2 kilometer te verbreden. Hiertoe moest 2.50 ha land en water worden aangekocht

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 18