WAARLAND EN SLOOTGAARD OP DE SCHOP. Arnold Lantman en Joop Zutt Een sprong in het diepe. Geschiedenis. Waarland was oorspronkelijk een klein eiland in dit eens zo waterrijke gebied. Het hoorde in vroeger tijden tot het Waddenlandschap. De Slootgaard was een kleine wadgeul ten noorden van Waarland. Het zeewater, dat door de ope ningen in de duinenreeks het gebied regelmatig onder water zette, zorgde voor aanvoer van fijn zand en slib. Op het hoger gelegen eiland werd fijner materi aal af gezet dan in de wadgeul. In de der tiende eeuw werd de Westfriese Omring- Het is vandaag de dag nauwelijks nog voor te stellen hoe Waarland en de Slootgaard eruit zagen vóór de verkave ling. Waarland was een echte vaarpolder. De meeste tuinders hadden verschillende akkers in gebruik, welke her en der ver spreid lagen in de polder. Veel tijd en werk werd besteed aan onderhoud van de slootkanten, uitbaggeren en bevaarbaar houden van de sloten. De Slootgaardpol- der had minder sloten, maar had weer in elk perceel de nodige greppels in het land om de afwatering te regelen. De huizen hadden bijna allemaal een sloot voor de deur, achter het huis een ‘huisie boven sloot’een boenstoep en een stelt (aanleg plaats voor de schuiten) completeerden het beeld. De verkaveling zou dit beeld radicaal veranderen. Iedere landeigenaar zou zijn land via de openbare weg kunnen bereiken. Mechanisatie zou haar intrede kunnen doen. Op het moment dat de beslissing werd genomen, had men echter nauwelijks een idee wat zo’n verkaveling allemaal teweeg zou brengen. Ook de voormannen wisten niet wat hen allemaal boven het hoofd hing. Wèl waren ze ervan overtuigd dat er wat gebeuren moest. Het was een bijzondere rail verkaveling omdat men geen ervaring had met dergelijke grote werken. Deze ruilverkaveling zou de eerste worden in West-Friesland na de Tweede Wereldoorlog en zou grotendeels uitgevoerd worden met de schop, goede machines ontbraken. Wèl werd deze ver kaveling een proeftuin voor de Neder- 15 Oktober van dit jaar was het vijftig jaar geleden dat de tuinders uit Waarland en Slootgaard besloten de beide polders te gaan verkavelen. Na verhitte debatten tussen voor- en tegenstanders werd op die dag de knoop doorgehakt. Door een herverkave ling zou een einde komen aan de treurige waterhuishouding van de Waarlandspolder. Beide polders zouden profiteren van de verbeterde kavelindeling en vooral van de hogere opbrengsten per hectare. landse Heidemaatschappij. Uitgebreid werden proeven genomen met draineer- en ontgrondingsmachines. De polders werden verdeeld in ‘blokken’. Alleen in de herfst en winter werd er aan de verka veling gewerkt. Op deze manier konden de tuinders in het voorjaar en zomer hun land blijven gebruiken. Land, dat opgele verd werd, kon direct weer in gebruik worden genomen. Deze manier van wer ken droeg ertoe bij dat de verkaveling van beide polders met een gezamenlijke oppervlakte van 575 ha pas na vier jaar kon worden voltooid. De zakelijke afwik keling heeft nog veel meer tijd gevergd. Vast staat dat deze ruilverkaveling van grote invloed is geweest op de ontwikke lingen in Waarland en dat zij in grote mate heeft bijgedragen aan de groei en bloei van veel tuinbouwbedrijven. Jaren lang had de verkaveling van Waarland en Slootgaard een voorbeeldfunctie voor omliggende polders. 14

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 16