Time is money. Jan Noordstrand had naast zijn driekap- per voldoende ruimte om een huis neer te zetten. Hij wilde geen plaatselijke tim merman, maar een echte architect. Tegen over de kerk van Oudkarspel woonde Simon Vis, die het vak van zijn vader had geleerd. Door zelfstudie had deze archi tect zich verdiept in de bouwkunst en kreeg mede daardoor verschillende op drachten in en buiten Langedijk. In deze man had Jan Noordstrand wel vertrouwen en hij mocht een tekening maken voor het nieuwe huis. Het uiterlijk van de woning vertoonde kenmerken van de Amsterdamse School. Het dakbeschot was vrij steil en bedekt met rode platte Friese pannen en de gevel kreeg een houten topvulling. De ramen hadden een kleine roedenverdeling met bovenin glas-in-lood en in de voordeur kwam geslepen glas. Beneden was een woonkamer, keuken en een slaapkamer en op de bovenverdieping twee slaapka mers. Jan Noordstrand was tevreden over het ontwerp van zijn architect. Of de prijs hem mee- of tegenviel, daar heeft hij zich nooit over uitgelaten. Cor Langedijk mocht voor f. 3.500,- het huis bouwen en voor dit bedrag hoefde Jan ook geen lening af te sluiten. Simon Vis kwam regelmatig op het werk om te zien of de aannemer het huis wel volgens het bestek bouwde. Hij zag dan tevens hoe Jan Noordstrand altijd aan het werk was, zich eens voor een weddenschap vastbin den aan een wiek van de Schaapskuil- molen. Zijn vrienden kruiden de molen op de wind en toen Jan viermaal in de rondte was gedraaid, werd hij winnaar en was hij vier gulden rijker. Aan de Waarlandkade, de tegenwoordige Westkade lag een ‘piekerig’ of puntig stuk land. Dit kocht Jan Noordstrand in 1928 voor f. 1000,-. Hierop liet hij een nieuwe schuur bouwen. Niet door een aannemer uit Waarland, maar Cor Lange dijk uit Heerhugowaard-De Noord zette voor f. 3.500,- een driekapper neer. Jan Noordstrand trof het, want het werd een goed kooljaar. Hij kon zes walen kool in zijn nieuwe schuur kwijt. De totale inhoud kwam op 12 spoorwagons of 120 ton. De winter van 1929 was streng en de prijzen waren best. Zijn broer Arie verhuisde met zijn gezin vanuit de Schaapskuil naar de boerderij achter het sluiswachtershuisje van de Smeugelpolder en Jan wilde vanaf dat moment wel zelfstandig wonen. Het land in de Boomerwaal verkochten ze en ieder ging zijns weegs. Naast de driekapper werd een fraaie woning gebouwd naar een ont werp van architect Simon Vis. Het uiterlijk vertoon de de stijlkenmerken van de Amsterdamse School. Het woonhuis staat op de gemeentelijke monumen tenlijst. 10

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 12