TIME IS MONY. Piet Kleverlaan Sterk en vlug. Veertig jaar heeft een bordje met dit opschrift aan het huis D 100a, later West- kade 8, gehangen. Jan Noordstrand heeft dit huis in 1932 laten bouwen. Zijn schil der van toen maakte een schrijffout door de letter e van money weg te laten. Jan Noordstrand wist niet beter en liet het maar zo. Hij heeft waarschijnlijk ook nooit vermoed dat zijn woning in 1989 op de Monumenten Inventarisatie Project-lijst zou komen. Dit opschrift vormt een verhaal over de persoon Jan Noordstrand, hoe hij leefde en werkte. Op 14 september 1895 verscheen Pieter Noord strand voor de Ambte naar van den burgerlijke stand der gemeente Ha- ringcarspel. Jan Noordstrand is op 13 september 1895 geboren in de Waarlands molen. Hij was de negende van de tien kinderen van Piet Noordstrand en Trijntje Groen. In de molen was het niet bepaald ruim. Toch was er voor iedereen voldoende plek. Met twintig jaar verschil tussen het eerste en laatste kind en omdat ze in die tijd vanaf hun twaalfde te werk gingen, waren de oudsten de deur uit toen de jongsten wer den geboren. Jan Noordstrand bezocht de openbare lagere school in Waarland. Hij had moei te met leren, bleef een keer zitten en ging daarna elk jaar over, maar met de hakken over de sloot. Het godsdienstonderwijs werd gegeven in de parochiekerk van ’t Veld. Voor schooltijd ging hij samen met zijn katholieke vriendjes naar de H. Mis en vervolgens naar de lering. Na afloop hiervan werd er vaak gevochten. De Veltemers tegen de Waarlanders. De Veltemers, die in de ‘koeiekerk’ van Zijdewind op school zaten, liepen meest al voorop. Het begon met schelden en ste nen gooien. Bij De Weel, voordat ze ieder een kant opgingen, begon het gevecht pas echt. Jan Noordstrand was veelal de eer ste die zijn klomp uitdeed en erop los sloeg. De anderen volgden. Voor Jan en zijn kornuiten was de ‘Veldslag’ ten einde, als er een van de tegenpartij gillend wegliep. Door het zware werk en het wonen in een tochtige molen had Jans vader even wichtsstoornis en reumatiek gekregen. Wanneer hij op visite of naar de H. Mis in ’t Veld wilde, moest de rapste van de jon gens mee in de hondenkar. En dat was Jan. Als de hond niet verder of de ver keerde kant op wilde, sprong Jan uit de kar, greep het beest bij zijn kop en zette hem weer op het goede spoor. Zo konden ze dan hun weg vervolgen. Voor kerktijd ging Piet Noordstrand naar de barbier om zich te laten scheren, Jan spande de hond uit en bleef buiten wachten. Na de H. Mis staken ze nog wel eens samen op in café ’de Hoop’ aan De Weel. De vader en moeder van Jan Noordstrand des ure, in het huis staande alhier, ia geboren een kind van hot De Ambtenaar voornoemd. 8 achttienhonderd idorgetookondo, Ambtenaar van den bur- oud '<r van beroep -Z wolk kind zal genaamd worden die ons hoeft verklaard, y oud middags ten van beroep jaron, wonende welke na voorlezing door ons on de Heden den vyf en negentigis voor ons gorlijken etend dor gemeente Haringcarmpel, verschenen van beroep jarenwonende te dat-ff Zijnde deze inschrijving gedaan op aangifte van - Van welke verklaring wij deze akte hebben opgemaakt in tegenwoordigheid van van beroep - ZCt-e-.oudjaren, wonende te on van - .z go»1acht, uit x-y wonende

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 10