UIT HET DAGBOEK VAN EEN NEGENTIGJARIGE WESTFRIESE VROUW. Joop Zutt Gist voor de huishuur. Een onbekende weldoener. Afie Hoogeboom-Meester. 2 Om wat extra inkomen te verkrijgen, begon Afie Hoogeboom-Meester een gistzaak- je. Ze verdiende er de huishuur mee. Met koek en zopie stond ze op het ijs met als resultaat: natte voeten en 8,50 winst. Toen Pa voor zijn baas drie maanden naar Duitsland moest, werd hun zoon Dirk zeer ernstig ziek door de beet van een rat. Ze stond er alleen voor en was de wanhoop nabij. Ik ging ondanks mijn grote gezin even goed nog wat bij verdienen. In de zomer te tulpenpellen, naast de deur hoor, bij Nic. van der Geest. En dan prakkezeer je wel eens wat om een extraatje te verdienen, want schulden maken kan een arbeider niet, want daar kom je nooit meer uit. Maar in die tijd bakten heel veel mensen zelf brood en dan moest je wèl gist van de Pa, die raakte nog drie maanden naar Duitsland, daar had Schipper ook kool gekogt en moest er ook weer iemand voor wezen om ze goed te houden. Dus zat ik weer zoo lang alleen met zeven jonge kin deren. ’t Was een strenge winter en naast ons huis was een lange sloot, daar gingen veel mensen op de schaats langs. Dus ik ging daar met een stalletje op het ijs staan. Daar heeft een buurman me mee geholpen, dat was nog een familielid en wou dat voor me doen. Eerst stond ik vlak bij huis. Maar verder op was een groot water, daar waren wedstrijden en een danstent, toen hebben we een lange hou ten tafel daarheen gesleept. Ik verkocht cocolademelk en koek, sigaretten en zoo. bakker halen. Ik dacht: ’Weetje wat, ik ga een gist zaakje maken.’ Toen ben ik bij alle mensen gaan vragen in Wervershoof wie of er zelf brood bakten. Nu de mees te wel, dus ik kreeg heel wat klanten. Dan liet ik de vrachtrijder gist meenemen, van die grote pakken, en maakte ik pakjes van een pond of een kilo. Allemaal kleine pakjes (met een draad garen moest dat, want snijden met een mes, dat kan niet) netjes ingepakt met een vloeipapiertje er om heen, en moesten de oudste kinderen dat voor schooltijd al bij de mensen bren gen. Nu, die waren daar wat blij mee, want ze hoefden nooit geen gist meer te halen van de bakker en ik verdiende er de huishuur mee, 2,50 in de week.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 4