4. Egmond Harenkarspel Van der Moere Heerhugowaard, maart 1998. 31 Haringcarspel, de posthoorns aan Dirks- horn en Tuitjenhom, het hartschild met keper aan de Graven van Egmond, en de posthoorns met de keper tezamen aan de familie Van der Moere. Geraadpleegde bronnen: - Archief Noordhollands Dagblad te Alkmaar. - 125 j aar Kerkgebouw in Dirkshom, A.P. Rietkerk. - 63e Bundel Historisch Genootschap Oud West-Friesland. - Aardrijkskundig Woordenboek, A.J. van der Aa. Karspelweg, een verkavelingsweg in de gemeente Harenkarspel, die leidt naar Oudkarspel. gevierendeeld en de kwartieren zijn van lazuur (blauw). Op het eerste en vierde kwartier zijn drie haringen in goud af ge heeld, het tweede en derde zijn getooid met een gouden posthoorn. Het hartschild is ook van goud met een keper van lazuur. Dit wapen werd op 22 oktober 1817 offi cieel aan de gemeente toegekend. Over de verklaring van de haringen op het gemeentewapen bestaan verschillende meningen. Sommigen brengen de harin gen in verband met de voornaam Hering of Haring, anderen leggen een relatie met de plaatsnaam Haringcarspel. Ten aanzien van de posthoorns en het hartschild zijn er twee mogelijkheden. De posthoorns zijn opgenomen terwille van Dirkshorn en Tuitjenhom, omdat deze dorpen al sinds eeuwen bij Harenkarspel behoren en de keper herinnert aan de Graven van Egmond. Dit machtige geslacht bezat bijna drie eeuwen lang de Heerlijkheid Haringcarspel Er is nog een andere uitleg. De familie Van der Moere, van 1646 tot 1731 eigenaresse van Haringcarspel, voerden ook een post hoorn en een keper in hun schild. Het is, aldus de Hoge Raad van Adel, zelfs mogelijk dat het gemeentebestuur van toen alle mogelijkheden heeft willen verenigen. De haringen herinneren aan

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 33