V En zulks is wel te vreezen. 25 Kort daarna kreeg hij met zijn vrouw voor de zoveelste keer een ernstig conflict. Trijntje Bos werd over het algemeen in het dorp niet geaccepteerd. Zij stond bekend als een ’poestig woif’. Trijntje wilde nu weg uit Waarland. Zij vond er ook nog maar weinig geloofsgenoten. Nee, zij wilde terug naar haar geboorte grond Oude Niedorp. Na lang aandringen zwichtte Ariën. De boerderij werd aan hun oudste zoon Arie junior verkocht. In 1882 verhuisden zij naar Heerhugowaard en kochten aan de Veenhuizermiddenweg een boerderijtje. Dit was dichtbij het dorp Veenhuizen, de plaats waar Trijntje in 1852 als lid van de Nederlands Hervorm de Kerk was aangenomen en een jaar later haar geloofsbelijdenis had gedaan. Ariën hoopte dat met deze verhuizing de lieve vrede in huis zou terugkeren. Ariën kon maar moeilijk aarden in deze omgeving. Op tweeënvijftigjarige leeftijd moest hij weer een nieuwe start maken. Als welva rend en gezeten hereboer moest hij zich desondanks waarmaken in deze nieuwe Met het overlijden van zijn vader kwamen er voor onze hoofdpersoon grote verande ringen in zijn leven. Op 16 oktober 1876 overleed vader Arie Kroon Czn, op de voor die tijd hoge leeftijd van 83 jaar. De erfenis moest onder de nabestaanden wor den verdeeld. Naast geld, inboedel en inventaris moest de familie vier stolp boerderijen met ruim 55 hectare land ver delen. Al deze bezittingen lagen in de Waarlandspolder en de naastgelegen Koog- Bleekmeer- en Speketerspolder. Ariën en Trijntje kregen de ouderlijke boerderij, een woonhuis, alsmede ruim acht bunder wei- en bouwland, moestuin, bos en rietland op hun naam. Een deel van de erfenis werd verkocht en ook van deze opbrengst ontving Ariën zijn deel. Daarmee kon hij zijn leven als ‘hereboer’ voortzetten. maal gebouwd. Na de feestelijke inge bruikname volgde er een gezellig samen zijn in café ’de Tortelduif’. Het hoogte punt was de voordracht van Ariëns vers onder de titel: 'Feestrede ter gelegenheid van de ingebruikname van het stoomge maal’. Op 23 juni 1909 lukte het Jhr.Mr. Pieter van Foreest, weliswaar na een herstem ming, zijn zetel in de Tweede Kamer der Staten-Generaal te behouden. Deze op merkelijke gebeurtenis was voor de oude Ariën Kroon weer eens een reden om zijn omgeving. Tijd en inspiratie ontbraken hem om zich te wijden aan het schrijven van zijn geliefde verzen. In 1902, Ariën was inmiddels 72 jaar, werd de boerderij in Heerhugowaard verlaten en Ariën en Trijntje verhuisden naar de Stationsweg te Heiloo. In die omgeving kon Ariën wèl aarden. Deze woning was versierd met een fraaie makelaar waarop de zeer toe passelijke naam ’Kroonenbosch’ stond. Door een gelukkig toeval kwam hij opnieuw in contact met de familie Van Foreest. Bij Jhr. Mr. Pieter van Foreest vond hij een willig oor voor zijn verzen, tenslotte was Nicolaas Beets de oom en schoonvader van Pieter van Foreest. Na het schrijven van de Camera obscura was ook Nicolaas Beets feitelijk alleen nog maar schrijver van gelegenheidsverzen. Ariën Kroon was op dezelfde wijze, maar op zijn niveau, hiermee bezig. Trijntje Bos en Ariën Kroon voor hun woon huis aan de Stations weg te Heiloo. De gevel is versierd met een fraaie makelaar en met de naam ’Kroonen- bosch j ^■1 ■*1 -

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 27