HOOFD en HART. A. KROON Az., i Ik vrees van koud en stijf. 24 ’De roepstem van den Oudkarspelder toren. Op 8 juni 1969 verbrandde de Ned. Hervormde kerk in Oudkarspel. Jonkheer Pieter van Foreest studeerde rechten aan de Universiteit van Utrecht. In 1870 ontving hij de bul na zijn promo tie tot doctor in de Nederlandse en Romeinse rechten. Dat was een bijzon dere gebeurtenis. Toen Mr. Pieter van Foreest vanuit Utrecht naar het familie landgoed Nijenburg te Heiloo terugkeer de schreef Ariën Kroon het vers: ’Bij de Eerepoort’De familie van Foreest was van een oud adellijk geslacht en van oor sprong steeds en sterk betrokken bij de geschiedenis van West-Friesland. Nicolaas Beets was getrouwd met Jonkvrouwe Alida van Foreest, de oudste zus van Cornelis van Foreest, de vader van Pieter. Uit dit huwelijk werd in 1846 Jacoba Elisabeth Beets geboren. Zij huwde op 21 juli 1871 met Jonkheer Mr. Pieter van Foreest. Via deze jonkheer en meester in de rechten kwam Ariën Kroon in kontakt met Nicolaas Beets. de weinige keren dat hij de wil van zijn bazige vrouw trotseerde. In samenspraak met meester Appelboom selecteerde hij zorgvuldig zijn verzen. In Nieuwe Niedorp vond hij een drukker, die voor rekening en risico van Ariën de gelegen heidsverzen op papier zette. Drukkerij G. Halff te Nieuwe Niedorp leverde in 1872 het resultaat af aan Ariën Kroon Az. Vol trots deelde deze aan vrienden en bekenden het eenvoudige boekje uit, met daarin ruim veertig gelegenheidsverzen. De naam van Ariën als dichter en schrij ver was hiermee definitief gevestigd. Ook schreef Ariën Kroon gedichten bij het zilveren huwelijkfeest van hoofdon derwijzer Pieter Appelboom, en bij het 50-jarig huwelijksfeest van het burge- meestersechtpaar van Harenkarspel Cornelis Francis en Maartje Smit. In de Waarlandspolder werd in 1878 in opdracht van het bestuur een stoomge- i GELEGENHEIDSVERZEN In 1868 werd de restauratie van de Nederlands Hervormde Kerk te Oudkarspel ter hand genomen. De toren van dit gebedshuis, ook toen zonder torenspits, stond scheef en de kerk zelf was aan een grondige opknapbeurt toe. De toren werd rechtgezet en voorzien van een spits, en het kerkgebouw werd keurig opgeknapt. In 1870 was deze klus geklaard en werd er een groots feest gehouden. Ariën Kroon werd gevraagd een passend vers te schrijven, dat de titel ’Roepstem van den Oudkarspelder toren aan de burgers’ meekreeg. 0^3^-- 5 noon TE W A A R L A X D. G. UALFF. NIEUWE NIEDORP. 1872. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 26