Het einde van zijn bedrijf. Waarland, februari 1998. Tot slot. 13 I Omstreeks 1960 waren de Speketer- en Bleekmeerpolder verkaveld. Hierdoor kwam een eind aan de veilingaanvoer over water. Piet Bruin verkocht zijn schuiten aan een schipper te Bovenkar spel. Behalve de ’Wuta’, die kreeg een plaatsje bij de veiling in Noord-Schar- woude. Bij de Noordermarktbond was een nieu we vorm van veilen gekomen: namelijk het neerzetveilen. Hierdoor kregen de kopers beter de gelegenheid de producten te bekijken en te taxeren. Iedere partij stond op naam van de tuinder en had een apart nummer. De kopers liepen langs en maakten hun aantekeningen en omdat de producten niet meer onder de klok kwa men, ging het veilen veel vlugger. Door de verkaveling werden de tuin bouwbedrijven in Waarland ook groter en bijna iedere bouwer kocht een trekker met een of meer platte wagens. Daarmee bracht de tuinder zelf zijn aardappelen en groenten naar de veiling. Door de gewijzigde manier van veilen en door de schaalvergroting van de bedrijven kreeg Piet Bruin ook steeds minder vracht over land. In 1972 stopte hij definitief met zijn bedrijf en verhuisde met zijn vrouw naar een woning aan de Kerkstraat 17. Zijn zoons Piet en Jan zetten het tuinders- bedrijf voort en zijn knecht Dirk Bruin kocht het veiling werk. Cor ging te werk bij een baas en Frans begon een eigen transportbedrijf. Het beroep van veilingaanvoerder, zoals aangegeven in de inleiding, is verdwenen, vanaf het moment dat het varen en kopen onder de klok werd vervangen door de neerzetveiling. De tuinders werden later via de bank betaald en niet meer via een veilingaanvoerder als tussenpersoon. Na veel protesten is op 17 januari 1992 de Noordermarktbond als veilpunt gesloten. De ’oude’ veilingklok moest plaatsmaken voor moderne communicatie-apparatuur. Eens waren er 37 zelfstandige veilingen in Noord-Holland. Nu, 111 jaar na het ontstaan van de eerste vaarveiling te Broek op Langedijk, is er in onze provin cie nog maar één groenteveiling: The Greenery te Zwaagdijk-Oost. Geraadpleegde bronnen; - Regio-Archief Noord-Kennemerland te Alkmaar. - 100 j aar Veiling en tuinder, J. Appelman en C. de Bakker. - 50 jaar Veilingvereniging ’de Noordermarktbond’, L.Mallekote. - Geen zee te hoog, EJ. Beemsterboer. - Gegevens van: Nic Droog Pz., Jan Droog Pz., Piet Droog Dz. en Piet Bruin Pz. Het was 1960. De laatste vracht van de 'Wuta De ring sloot is in dat jaar gedempt en de Roodpannenhuis- weg kwam ervoor in de plaats. Elke woensdagmiddag haalde Piet Bruin op het betaalkantoor de opbrengst van de afgelopen week. Met soms meer dan f. 10.000,- op zak ging hij naar huis. Samen met zijn vrouw Jans rekende hij uit, welk bedrag elke tuinder toekwam. Het fust werd verrekend en de prijs voor de vracht ging eraf. Deze bedroeg in de vijftiger jaren twee kwartjes per honderd kilogram. De volgende dag bracht Jans het geld bij de tuinders rond.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 15