12 Het gezin van Piet Bruin en Jans Jong in 1948. V.l.n.r. achter: Riet, Annie en Piet. Voor: Cor, moe der Jans, Vroon, Jan, vader Piet en Frans. Hun jongste dochter Greet was nog niet geboren. Veilingbordje van vracht- aanvoerder Piet Bruin Pz. uur thuis warm en zat dan nog een half uurtje in de luie stoel. Daarna ging Piet Bruin weer aan het werk, hij zette zijn fiets voorop de schuit en voer naar de Noordermarktbond. Daar aangekomen meerde hij aan in de vaarveiling en fietste terug naar Waarland. De volgende mor gen ging hij voor zeven uur fietsend naar de veiling, plaatste zijn veilingbordje: P. Bruin Pz. no 1162 zichtbaar op de schuit en keek vervolgens toe hoe zijn kool en andere groenten werden gekeurd en geveild. In de zomermaanden ging Piet Bruin ’s middags de tuinders langs en was dan voor zeven uur ’s avonds met zijn schuit vol groente thuis. De volgende ochtend om zes uur voer hij richting Noord- Scharwoude, want om acht uur begon de veiling. Elke tuinder of aanvoerder kreeg een blikje met een aanvoemununer. Er werd geloot, wie als eerste zijn produkten moest veilen. Werden er bijvoorbeeld 56 nummers uitgegeven en nummer 21 kwam als eerste uit de bus, dan moest de eigenaar met dat nummer als eerste onder de klok, vervolgens de nummers 22 t.m. 56 en daarna de nummers 1 t.m. 20. De kopers zaten op houten banken aan de rechterzijde van het vaarwater. Ze lieten de klok, die aan de overzijde hing, stil staan op het bedrag waarvoor ze het aan geboden product wilden kopen. De betaalmeester hield alles nauwgezet bij. Wanneer de lading van Piet Bruin was geveild, ging hij naar het veilingcafé, dronk er een kopje koffie en hoorde de laatste nieuwtjes. Vervolgens ging hij terug naar zijn schuit en hielp bij het los sen van de vracht. Soms kon dit wel enke le uren duren, omdat er geen spoorwagon of vrachtauto aanwezig was. Er ging 10 ton in een (spoor-)wagon, vandaar de uitdrukking: ’Die bouwer had in mei nag voif wages kool legge.’ Op de terugweg werd fust meegenomen en soms doorge draaide kool voor de koeien. Voor de doorgedraaide kool kreeg de tuinder van de veiling een geringe vergoeding. Deze kool werd met een mes bewerkt. Dit om te voorkomen dat de doorgedraaide partij opnieuw aangeboden zou worden.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 14