Het hele jaar door werk. 9 I Piet Bruin had, naast het veilingwerk, ook 4 ha. bouwland in De Kampen achter in ’t Veld. Hij deed dit omdat hij als schipper niet het gehele jaar werk had. De veiling- aanvoer begon omstreeks de langste dag, 21 juni, met het ophalen van de vroege aardappelen. Dat ging zo vier weken door. Vanaf half augustus vervoerde hij vroege, gele en rode kool, zilveruitjes en slabonen. De zilveruitjes, die hoofdzake lijk van Waarlandse tuinders afkomstig waren, werden evenals slabonen vervoerd in jutezakken. De meeste tuinders zetten hun te veilen producten aan de slootkant. Als herkenningsteken gebruikte men een kloet met daaraan een jutezak. Soms gebeurde het wel eens dat de kloet niet goed was neergezet en omwaaide. Zo ook bij Jan Groen, die in de boerderij ’t Hol woonde. De zakken werden die dag niet opgehaald en zijn slabonen werden niet geveild. In het najaar vervoerde Piet elkaar. Piet Bruin nam het veilingvervoer van Dirk Blom over. Piet Bruin had wat geld opzij kunnen leg gen en leende er ook nog wat bij. Hij kocht bij Cor de Wit uit Noord- Scharwoude een nieuwe motorschuit van acht ton en liet er met mooie letters ’Johanna’ opzetten: de officiële naam van zijn vijf jaar jongere vrouw Jans. Foto uit 1943. De ’Johanna met kisten vroege aardappelen in De Tolke. Achterop staan Nic. Droog en Cor Bruin Gzn. uit ’t Veld. Voorop staat o.a. Piet Bruin, de oudste zoon van Piet en Jans. vader de 5-tons motorvlet en bracht pro ducten van tuinders uit de Speketerspol- der naar de Noordermarktbond en zo ver diende hij er wat bij. Toen hij ongeveer 25 jaar oud was kreeg hij verkering met Jans Jong. Hij ontmoet te haar bij zijn oudere broer Jan. Deze was immers getrouwd met lm, de zus van Jans. Op 6 mei 1931 trouwden ze en gin gen wonen aan de Veluweweg. (nu: Veluweweg 26, het huis van de fam. Nagtegaal.) Jans zette haar man aan om een eigen bedrijf te beginnen. Op een zekere dag kwam Piet Bruin in contact met Dirk Blom uit Noord-Scharwoude. Deze was vrachtaanvoerder en had ook een kisten fabriek aan de Handelskade. In de tweede helft van juli en begin augustus vervoerde hij vroege aardappelen vanaf Schagen, De Tolke, Schagerwaard, Slootgaard, Speketer en Bleekmeer naar Noord- Scharwoude. Tot het begin van de jaren dertig werden deze vervoerd in rieten kaakmanden met een inhoud van ruim 16 kilo. Van het veilingbestuur moesten de manden vervangen worden door houten kisten met dezelfde inhoud. Deze waren goedkoper en gemakkelijker te stapelen. Dirk Blom kreeg hierdoor steeds meer werk in zijn kistenfabiek. En ook omdat steeds meer tuinders andere produkten wilden laten vervoeren, wilde hij wel van het veilingwerk af. Ze kwamen gauw tot

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 11