Piet Bruin Pzn. 8 Bij het 25-jarig bestaan van de veilingvereniging ’De Noorderniarktbond’ in 1938 voer Hendrik Tamis met zijn versierde ’Vrouwtje naar Noord- Scharwoude. Vijfentwintig soorten groenten lagen er in zijn schuit. Op 2 mei 1895 trouwde Piet Bruin uit Waarland met Anna Roozendaal uit ’t Rijpje. Zij gingen wonen op een grote boerenplaats aan de ringsloot tussen de Waarlands- en Bleekmeerpolder. Deze boerderij, ooit eigendom van en bewoond door dichter Ariën Kroon, stond op de plek waar nu het huis staat van Piet en Afra Bruin, Roodpannenhuisweg 4. Ze kregen negen kinderen, vier jongens: Jan, Hendrik, Piet en Tinus en vijf meis jes: Marie, Aaltje, Anna, Neeltje en Betje. Piet Bruin was bouwer en had aan zijn zonen goede werkkrachten. Piet Bruin jr, geboren op 23 januari 1903, vond dat zijn vaders bedrijf te klein was voor vier opvolgers en zocht daarom naar andere inkomsten. Hij leende van zijn Droog te Schagerbrug en Jan kwam terecht bij Jan Droog en Grietje van Duin in Zijdewind. Tijdens de openbare verkoping van de eigendommen van Piet Droog kon Hendrik Tamis ook het huis en de schuur aan De Weel kopen. In januari 1929 ver huisde hij met zijn vrouw Ma Jonker en hun kinderen van de boerderij achter het sluishuisje van de Smeugelpolder naar De Weel en Hendrik werd zelfstandig vei- lingaanvoerder. Het ging goed met de zaak. Hij kocht een tweede schuit met de naam ’Visa Versa’ (Heen en Terug) en ook nog een vrachtwagen. Door de verkaveling rond de jaren vijftig werd het vervoer over water steeds min der en Hendrik werd genoodzaakt over te schakelen op vervoer per vrachtwagen. In 1967 heeft hij het bedrijf overgedaan aan zijn drie zoons: Simon, Kees en Piet. Langzaam maar zeker werd het transport minder en in 1987 besloten ze de zaak te beëindigen. Andere vrachtschippers van het eerste uur waren: Arie Groen te Zijdewind en Simon Groen uit Waarland. De eerste had zijn klanten hoofdzakelijk in Zijdewind, de Slootgaard en Speketer. De laatste ver voerde de producten van tuinders uit de Waarlandspolder naar de Noordermarkt- bond. Omstreeks 1925 kwam er een nieu we aanvoerder aan de veiling: Piet Bruin uit Waarland. Weel, de Oostkade en uit Nieuwe Niedorp. In 1925 werd de schuit vanuit het midden met twee meter verlengd. In dat j aar overleed de vrouw van Piet Droog ten gevolge van een miskraam. Als eerbe toon aan zijn vrouw veranderde hij de naam van zijn motorschuit: Trio werd Vrouwtje. Drie jaar later werd Piet Droog ongenees lijk ziek. Hij was met Hendrik Tamis overeengekomen, dat deze na zijn dood de schuit ’Vrouwtje’ en een 6 tons vlet mocht kopen. Na een ziekbed van enkele maanden overleed op 24 augustus 1928 Piet Droog, op een leeftijd van 41 jaar. Na zijn dood bleven de acht kinderen als wees achter. De familie wilde hen niet onderbrengen in een gesticht. Er zou wel onderdak bij de familie voor hen zijn. Na de begrafenis in ’t Veld was er voor de familie en buren een broodtafel in café ’De Hoop’ aan De Weel. Na afloop wer den de kinderen verdeeld onder de fami lies Jong en Droog. Behalve Agie, die was met 14 jaar zelfstandig genoeg om op eigen benen te staan. Zij ging uit dienen bij Giel Smit in ’t Veld en had zo kost en inwoning. Cor ging naar Jan Bruin en lm Jong in Waarland en Nic vertrok naar Hein op ’t Veld en Trien Jong in Anna Paulowna. Piet kwam bij Anton Appel en Bet Jong in Spanbroek en de jongste, Riet, vond een plekje bij Gert Portegijs en Marie Jong aan De Weel. Dirk ging naar Jacob Droog en Neeltje Zoon in Noord-Scharwoude, Frans verhuisde naar Frans Veul en Anna

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1998 | | pagina 10