DE EEUWIGE VIJAND. Kermis in Oudkarspel. I Molenaar/machinist IJze Koster van de Koog- en Bleekmeerpolder was zondag middag naar de kermis geweest. Het was in de regel zijn enige jaarlijkse uitje. Een korte -prettige- onderbreking in een jaar van hard werken op zijn akkers in de Bleekmeerpolder. Zijn loontje als mole naar/machinist was mooi meegenomen, maar maakte er zeker geen vetpot van. Grote uitspattingen op de kermis kon hij zich dan ook niet veroorloven. Hij had het tweede elftal van DTS zien winnen, was daarna bij de Kolfbaan wezen kijken en had vervolgens bij ’De Brederode’ nog een paar ouwe klaartjes genomen. Van daag had hij meegedaan met het katknup pelen en lekker nagezeten. Daarna voor moeder de vrouw nog een portie gerookte paling gekocht en om zeven uur was hij thuis. Het bleef prachtig weer. Tot een uur of half negen had hij zich beziggehouden met het verzorgen van zijn konijnen en geiten. Daarna met zijn vrouw nog een bakkie koffie gedronken en rond een uur of tien waren ze naar bed gegaan. dubbel van het lachen. Maar toch. Door het warme weer hadden de mensen de zaal na afloop al snel verlaten. Buiten was het lekkerder. De mensen gingen bij fami lie of kennissen nog een glaasje drinken. En daar werd je als kastelein niet bepaald wijzer van. De voetbalwedstrijden van de zondag middag waren goed verlopen. Het eerste van DTS had overtuigend met 4-2 van SVV uit Schoorl gewonnen en de derby DTS 2 - NVV 2 uit Noord-Scharwoude leverde een 3-1 overwinning op. Maar ja, ook daarna bleef het publiek uit de warme danszaal weg. Vanavond moest het beter gaan. Er was al een redelijke belangstelling. De muziek was goed en het was gezellig binnen. In het voorcafé zat een groepje ouderen te genieten van een biertje of een brande- wijntje met suiker. Vis hoopte dat hij genoeg bier in huis zou hebben. Kastelein Cor Vis van ’De Brederode’ in Oudkarspel liep in de namiddag van 22 augustus 1921 niet echt tevreden door zijn café. Zeker, de jaarlijkse kermis verliep redelijk. Zondagavond, bij de uitvoering van het toneelgezelschap ’Het Kleine Tooneel’ uit Noord-Scharwoude was de zaal tot de laatste plaats bezet. De klucht ’Met Verlof’ was met groot succes ge bracht. De mensen lagen bij tijd en wijle Jan de Bakker uit Noord-Scharwoude had van zijn hobby zijn beroep gemaakt. Foto’s -en nu ook films- waren zijn lusten zijn leven. Alweer enkele jaren was hij op pad met zijn ’Centraal Bioscoop’. Ook op de kermis van Oudkarspel had hij zijn tent Lange tijd was Waarland een eiland tussen de Bleekmeer, het meer de Slootgaard en het Schaapskuilmeer. Vanaf het eind van de zestiende eeuw is er een begin gemaakt met het droogleg gen van deze meren en werd het nieuwe land ais cultuurgrond in gebruik geno men. De kosten van het onderhoud aan dijken, molensloten en bemaling wer den opgebracht door de eigenaren en gebruikers van het land. Zij betaalden daarvoor een zogeheten polderomslag. Uit hun midden werd een bestuur geko zen, die de zorg voor het beheer van de polder op zich nam. Bij een normale gang van zaken was dit een baantje dat werd toebedacht aan de grootste land eigenaren. Het betekende dikwijls niet meer dan enkele vergaderingen per jaar en het toezien op de voor- en najaarsschouw van de polder. De dag waarop de polder werd geschouwd, werd door het bestuur en schouwmees- ters afgesloten met een zogenaamde gastdag. Royaal en overvloedig werd er dan door de heren gegeten en gedron ken. In de ogen van de gewone burger werd de funktie van polderbestuurde- ren feitelijk als een erebaantje be schouwd. Somtijds werden deze bestu ren echter voor onverwachte grote problemen gesteld. Problemen die hun kennis en kunde zwaar op de proef stel den en ieder weer overduidelijk wees op de grote verantwoordelijkheid in hun zorg en strijd tegen de eeuwige vij and van Holland: het water. Het bestuur van de Koog- en Bleekmeer polder werd op 22 augustus 1921 -dit jaar vijfenzeventig jaar geleden- op een wel zeer brute manier geconfronteerd met onze eeuwige vijand. 4

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 6