Voorwoord. IIU Feestweek. Siem de Haan Riet Wever-Appel, voorzitter. woensdag 12 september 1990. 7 oktober 1991 werd door notaris Appel uit Obdam de stichtingsakte van ’Waar land van Toen’ gepasseerd. De Stichting ’Waarland van Toen’ houdt zich bezig met zaken die te maken hebben met de historie van Waarland en de omliggende polders. De erflaters, onze voorouders, hebben ons elke dag een stukje historie nagelaten: landschap, gebouwen, wonen, werken en leven. Er bestond al een aantal jaren bij een groep mensen grote belang stelling voor oude foto’s, topografische kaarten, koopakten en veel meer van dat soort zaken. Het ’Eeuwfeest Slootgaard- Waarland’, gevierd in 1990, bracht veel oude dingen tevoorschijn. Door die be langstelling is ook ’Waarland van Toen’ ontstaan. Met ons periodiek ’Toender- toid’, welke twee keer per jaar verschijnt, hopen wij een grote groep mensen te be reiken, die met ons mee kunnen leven in de historie van Waarland en omgeving. Deze woorden schreef ik als voorwoord op 1 november 1992 in het eerste nummer van Toendertoid’. We hebben toen niet kunnen vermoeden dat de belangstelling zó groot zou worden. En nog steeds kun nen we ons verheugen in een groeiend ledenbestand. Het eerste lustrum: Vijf jaar Waarland van Toen. Namens Stichting ’Waarland van Toen’ wens ik u veel leesplezier. Bent u de afgelopen dagen nog naar Waarland toe geweest, heel die brede dorpsgemeenschap vierde immers volop feest? Groenen, Bruinen, Dekkers, Stoopen Zutten, Pancrassen en zo Hoebes, Volkersen en Smitten maakten toch maar weer de show. Hier werd op ludieke wijze weer aan iedereen getoond dat er in het kleine Waarland zin voor samenwerking woont. Veel versiering langs de wegen, alles lag er prachtig bij en ook heel wat mensen liepen in Oudhollandse kledij. Een wel heel apart gebeuren - een gemeenschapszin-symbool - was een levende transportlijn voor vervoer van witte kool. Inmiddels heeft u alweer het negende nummer van ’Toendertoid’ in handen. Ook in dit deel treft u weer een greep uit de rijke historie van Waarland aan: een artikel over families die in de ’spoorhui- zen’ hebben gewoond; de overstroming van de Bleekmeer; een verhaal over drie generaties Agenant, molenaars van de kotmolen in de Schaapskuil en de ge schiedenis van de welbekende Hogebrug in Waarland. Verder leest u in dit nummer natuurlijk weer een aflevering uit het dag boek van Afie Hoogeboom-Meester, nieuws van vroeger en een stukje geschie denis van de Slootgaard. 990 SLOOTGAARD - WAARLAND 1990 1990 1590 EEUWFEEST 1 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 3