water. Redding komt voor deze peuter te laat. Als het kind wordt gevonden, is het reeds overleden. Tezelfder tijd raakt een kind van sluiswachter Antoon Broersen ook te water. Dit wordt door een passeren de schipper gezien, zodat het kind kan worden gered. 29 november: Het bouwen van de nieuwe R.K. Kerk begint aardig te vorderen. De metselaars zijn bezig met het leggen van de dakpan nen, terwijl timmerlieden bezig zijn met het plaatsen van de houten toren. De nieu we kerk is een flink bouwwerk en staat onder leiding van de heer C. Keppel, bouwkundige te Zuid-Scharwoude. 2 december: Koning Winter laat van zich spreken. Er waait een harde oosten wind en het is ijzig koud. Toch kan het de echte schaatslief hebbers niet weerhouden de ijzers onder te binden. In de regio Waarland worden tal van wedstrijden gehouden. De scheep vaart is gestaakt en ook de veerdienst Enkhuizen-Stavoren ligt stil. De veiling is per schip niet meer te bereiken, hetgeen de onderhandse handel in de hand werkt. 22 december: Uit een inventarisatie bij Waarlandse tuin ders zijn de volgende stapelgroenten op voorraad: 935.000 kilo rode kool, 105.000 kilo gele kool, 515.000 kilo witte kool, 10.000 kilo uien en 35.000 kilo peen. 28 december: Er worden pogingen gedaan om verbete ring te verkrijgen in het oogsten van kool zaad. Het is nodig dat de verschillende soorten zetkool ongeveer 400 meter uit elkaar staan, maar dat wordt in Waarland nog wel eens ’vergeten’. Door de plaatse lijke tuinbouwverenigingen is een com missie benoemd, die de juiste plaats aan geeft, waar de verschillende soorten zet kool mogen worden geplant. Dit alles om verbastering van het ras te voorkomen. Het is wenselijk dat elke tuinder zich daar strikt aan zal houden. Door het R.K. Kerkbestuur is bij inschrij ving verhuurd de boerenbehuizing -thans nog hulpkerk- met schuur, boet en erf, voor f 1.250,- aan D. Dekker Az. te Waarland. Ongeveer 0.85 HA grasland voor f 200,- aan dezelfde persoon. De verhuring geschiedt voor een jaar; het huis vanaf 1 mei 1922 tot 1 mei 1923, het land vanaf Kerstmis 1921 tot Kerstmis 1922. Neeltje van Ophem-Bijwaard een flink burger woonhuis met tuin en erf alsmede een perceel bouwland, gelegen in de Smeugelpolder te Waarland verkocht. De heer J. Stoop Jz. te Waarland wordt voor f 3.118,- de nieuwe eigenaar van dit per ceel. 14 oktober: De heer C. Roozendaal is de gelukkige winnaar geworden van de Schager Verloting. De prijs is een prachtig paard met een waarde van 1.050,-. Het win nende lot was verkocht door de bekende lotenverkoper de heer A. van Twuijver. 29 oktober: De heer J. Burger, burgemeester van Harenkarspel, maakt tijdens de raadsver gadering bekend dat binnenkort zijn be noeming tot burgemeester van Warmen huizen is te verwachten. Dit bericht wordt met gemengde gevoelens ontvangen. Niemand van de raadsleden is blij met deze benoeming. Ook Andries Dekker niet. Hij vindt dat de voorzitter van de raad er goed aan doet om verschillende funkties te beëindigen, wanneer blijkt dat de belangen van de gemeenten Harenkar spel en Warmenhuizen dat verlangen. Dekker zegt het te betreuren als de burge meester Harenkarspel zal verlaten en besluit met de opmerking: ’Als er tegen strijdige belangen zullen komen, dan zal de raad hebben te beslissen.’ De heer Burger laat weten dat zijn inkomen als burgemeester van Harenkarspel onvol doende is om zijn gezin te kunnen onder houden. ’Uit het een vloeit het andere voort. Wanneer ik geen burgemeester was, zou ik misschien ook geen lid van Provinciale Staten zijn geweest, geen hoofd-ingeland bij het Hoogheemraad schap, geen direkteur van het paarden fonds, geen bestuurslid van de kaasfa- briek enz. De burgemeester lijkt er wel altijd bij te horen.’ Op 15 november wordt de heer Burger geïnstalleerd te Warmen huizen. Hij is dan naast burgemeester van Harenkarspel, ook de eerste burger van Warmenhuizen. 16 november: De heer J. Renaud is officieel in dienst als hoofd van de Openbare Lagere School te Waarland. Juffrouw Hartman was na het vertrek van meester Smeets als waarne mend hoofd aangesteld. 24 november: Het 3-jarig zoontje van de familie A. Zut valt, ’tijdens een onbewaakt ogenblik’, te 21 i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 23