Willem als molenaar. I Kaart van de Schaapskuilmeerpolder omstreeks 1880. De grootte van de Schaapskuilmeerpolder: (belast en onbelast samen) rietland kadijk weiland polderwater huis, molen en erf De grootte van het Hossebos: Het kadaster, ingevoerd in 1832, is een belangrijke informatiebron bij historisch onderzoek. Diverse gegevens over perce len werden in dat jaar vastgelegd in de Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels of O.A.T.’s. Daarin vinden we o.a.: 50.94.01 ha. 44.80.80 ha. 3.51.91 ha. 89.20 ha. 1.58.50 ha. 13.60 ha. 2.29.50 ha. 21.50.00 ha. 14.67.60 ha. 5.73.30 ha. 1.64.90 ha. 5.13.80 ha. het molenaarshuis. In 1825 was Arie Groen meer dan een kwart eeuw molenaar van deze, grotendeels uit riet bestaande polder. Hij was getrouwd met Aagje Koomen en zij woonden daar aan de ringsloot met hun zeven kinderen. Het jaar daarop overleed Arie Groen en Willem Agenant volgde hem op als molenaar en het gezin Agenant verhuisde van het Oude Niedorper Verlaat naar de Schaapskuil. De belangrijkste eigenaren van de percelen land in de Schaapskuil waren toen: - Pieter Wonder Czn., Oude Niedorp - W.P. Bamaart, Haarlem - Theunis de Moei, Simon Keet - Matthijs Kroon, Oudkarspel De overigen bezaten: Het polderbestuur van de Schaapskuil bestond uit drie personen: een dijkgraaf en twee molenmeesters. Het bestuur en ook de molenaar werden gekozen door de eigenaren van het land. Bij een verkiezing was de stemweging van een ingeland afhankelijk van de grondoppervlakte van zijn percelen. Pieter Wonder Czn. uit Oude Niedorp had ruim 42% van het land in zijn bezit en had hierdoor veel invloed in het polderbestuur en bij de benoeming van een molenaar. Zelf was hij gedurende een groot aantal jaren dijkgraaf van deze polder en zijn keuze voor Willem Agenant als molenaar in 1827 was geen toeval. Willem werkte veel bij hem. Pieter Won der waardeerde dit en liet dit ook blijken door hem eerst woonruimte aan het Oude Niedorper Verlaat aan te bieden en later door de aanstelling als molenaar van de Schaapskuil. Willem kon het werk als dagloner goed combineren met het molenaar zijn en deed dit tot volle tevredenheid van het polder bestuur. Willem en Neeltje kregen in hun huwelijk de nodige tegenslagen te verwerken. Van de zes kinderen, die in het molenaarshuis werden geboren, overleden er vijf op zeer jonge leeftijd en in 1834 stierf ook hun dochter Neeltje, bijna elf jaar oud. In de zomer van 1835 werd Willem Agenant ernstig ziek en op 12 september van dat jaar overleed hij op veertigjarige leeftijd. Zijn vrouw bleef met drie kinderen achter en naast haar zorg voor hen, kreeg zij het 14 Vi

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 16