DE ZUURKOOLFABRIEK IN DE SLOOTGAARD. De plaats en de oudste gegevens. In Waarland en de Slootgaard. De zuurkoolfabriek van Peter Verburg, gebouwd in 1917. Op de dag van vandaag nog in gebruik als stal ling van jongvee en berg ruimte van het boeren bedrijf van de familie Ruigrok-Olsthoorn. 6 de enige kaasmakers, vast personeel was er niet. In 1935 werd er te weinig melk aangevoerd en het fabriekje moest dicht. In dit artikel wordt aandacht besteed aan de plaats, het ontstaan, de bewoners, de produktie en de sluiting van de zuurkool fabriek in de Slootgaard. Achter in de Slootgaard stond een van de oudste boerderijen van deze polder. In 1832 werd in ons land het Kadaster ingevoerd. Op het perceel D 231 van de gemeente Haringcarspel stond een boer derij die in het bezit was van Jan Jansen. Een dochter van hem, Guurtje Jans, was getrouwd met Pieter Dekker en toen zij in 1834 stierf kwam dit perceel en 15 bunder land in bezit van haar echtgenoot. Naast de boerderij werd een schuur gebouwd en daardoor kreeg dit perceel een ander num mer, nl. D 397. Pieter Dekker, in 1838 hertrouwd met Immetje Smit, verbouwde de boerderij en weer vond een vernummering plaats: het perceel met de boerenplaats kreeg D 527 en dat van de schuur D 528. In 1868 kocht Comelis Limmen, die gehuwd was met Trijntje Dekker, een dochter van Pieter Dekker en Guurtje Jans, de schuur en ver bouwde deze tot boerderij. Tien jaar later kocht hij ook de naastgelegen boerderij Dit jaar staat in het teken van het industrieel erfgoed uit de vorige en begin deze eeuw. Zowel op landelijk, provinciaal als regionaal niveau wordt aan dit thema aandacht besteed. Dit gebeurt o.a. in de vorm van tentoonstel lingen, open dagen en publicaties in verschillende tijdschriften. De meest zichtbare overblijfselen van dit erf goed, die bewaard zijn gebleven, zijn: bruggen, spoorlijnen, fabrieksgebou wen, pakhuizen e.d. die her en der in een stad of op het platteland te vinden zijn. Ook binnen Waarlands ringsloot zijn nog enkele restanten daarvan aan wezig. Allereerst de boerderij ’’Hoop op zegen”. Zo rond het jaar 1903 brachten de meeste Waarlandse veehouders hun melk naar de boerderij van Janus Sneekes op de hoek Kerkweg-Veluweweg. In de schuur achter deze boerenplaats werd kaas gemaakt. Deze fabriek is later verbouwd en ging dienst doen als woning, het laatst bewoond door de familie Antoon Smit. Verder werd in 1928 kaasfabriek ”De Hoop” in gebruik genomen, nu het huis van J. Pankras, Nieuwboerweg 5. ’Fa briek’ is eigenlijk een groot woord, want Wulbert Kuijs en zijn dochter Aaf waren i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 8