0 De letter K staat voor: kengetal. Op dit toestel uit 1954 staat de K nog duidelijk vermeld boven het cijfer 0. Kabels ondergronds en een gro tere centrale. Heerhugowaard, 18 maart 1996 Arnold Lantman. Op het platteland werd eind jaren ’50 begonnen met het leggen van telefoonka bels. De bovengrondse verbindingen zorgden nogal eens voor overlast, een draadbreuk kwam in die tijd meer dan eens voor. Om de dienstverlening naar de abonnees op peil te houden, werd beslo ten om ook in onze omgeving tot beka beling over te gaan. De centrale van Oude Niedorp werd in januari 1967 vervangen door een nieuwe UR-centrale van Philips. Het overgaan van 3-cijferige op 4-cijferige nummers vond plaats op dinsdag 14 september 1971. Dit geschiedde door voor de bestaande telefoonnummers het cijfer 1 te plaatsen. Om 11.00 uur was deze cij- feruitbreiding een feit. Het nummer van de familie Jaspers werd hierdoor 1215. Deze 4-cijferige nummering was nood zakelijk in verband met de uitbreiding van het aantal aansluitingen. Op dat moment waren er onder het netnummer 02262 van Oude Niedorp achthonderd aansluitingen. In 1992 werden voorbereidingen getrof fen om de telefooncentrale van Oude Niedorp geschikt te maken voor dataver keer voor computers, semafoonverkeer en om de abonnees in dit gebied de door- schakelkeuze *21 te kunnen bieden. Dit is met de nieuwe digitale apparatuur moge lijk geworden. In Waarland en omgeving werd 1,8 kilometer nieuwe kabel gelegd. De capaciteit van de nieuwe kabel is 900 lijnen groot, terwijl er bij de oude kabels een ’doorvoercapaciteit’ van 300 lijnen was. De installatie werd aangepast aan de moderne technische ontwikkelingen. De centrale werd weer vervangen, nu door een digitaal-systeem van Philips. De tele foonverbindingen komen met deze cen trale nog sneller tot stand, en de kwaliteit van de verbindingen is met een grote sprong vooruitgegaan. Als er in de oude situatie vanuit Waarland naar elders werd gebeld, dan kon je dat in de centrale van Oude Niedorp horen. Dit geluid werd ver oorzaakt door een aantal klikken en het op de achtergrond hoorbare draaien van een kiesschijf. De digitale centrale is één brok elektronica en maakt geen geluid, maar produceert alleen warmte. Met behulp van ventilatoren houdt PTT-Telecom de cen trale van Oude Niedorp op de juiste tem peratuur. Met de laatste omnummering is het net nummer van Oude Niedorp gewijzigd in 0226 en zijn in dit gebied de cijfers 42 voor het bestaande telefoonnummer gezet. Hiermede kregen de abonnees een 6-cijferig nummer. Vanaf het moment dat de familie Jaspers telefonisch bereikbaar was onder het nummer 4, tot nu onder het 6-cijferige nummer 421215, is er bij de Telefoondienst heel veel veranderd. Het netnummer 0226 omvat nu een groot gebied van westelijk West-Friesland. mevrouw die nog niet zo gewend was aan het omgaan met haar telefoontoestel. Het volgende ’gesprek’ ontstond: ”Met Dekker.” ’’Goeie morgen mevrouw Dekker, wij zijn van de Telefoondienst en hebben gehoord dat u deze week een aansluiting heeft gekregen.” ”Ja, dat klopt.” ’’Mevrouw, dan willen we nu even controleren of alles goed is.” ”Dat ken.” ’’Mevrouw, wilt u even blazen?” Het geblaas klonk door de hoorn. ’’Mevrouw, wilt u even fluiten?” Helder gefluit klonk op. ’’Mevrouw wilt u even zingen?” Een vrolijk liedje was hoorbaar. ’’Mevrouw wilt u even lachen?” Het gelach kwam natuurlijk van twee kanten en de rest laat zich raden. bh 9 3 X M2 ni’ 30

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 32