De eerste aansluitingen. Niet allemaal tegelijk. Uit het telefoonboek van 1929. K stond bij het cijfer nul. Toen we meer en meer internationaal gingen bellen, werd het begrip kengetal vervangen door de omschrijving netnummer. Feitelijk veranderde er niets, maar op papier zag het er zo uit: 02262. Tot aan de zomer van 1960 stonden de namen van telefoon abonnees in Waarland in het telefoonboek onder de plaatsnaam Oude Niedorp. Vanaf die tijd staan de aansluitingen in ons dorp onder de woonplaats Waarland vermeld. staan geen woningen). Voorts enkele hui zen van wijk F Speketerpolder nl. de nrs. 8,9,10 11staande bij de voetbrug tus- schen Waarland en Speketerpolder. De kostelooze bestellingskring van Waarland zou dan omvatten D-10 tot station Waar land (D-53en D-53 tot D-95 (J.Bruin- Beers). Voorts station Waarland tot Weel- brug en Slootgaardweg! Buiten de kosteloze bestelkring verwacht te de direkteur een aanbod van twaalf tele grammen per jaar. In tegenstelling tot nu was er vroeger alleen telefoonverkeer mogelijk met behulp van een telefoniste van het hulptelefoonkantoor. Dit was in die tijd gevestigd aan het Oude Niedorper Ver laat. Wanneer een abonnee de lokale tele foniste in Oude Niedorp opriep, viel er bij de centraalpost een klepje open. De telefoniste stak de stekker van één van de dubbele aansluitsnoeren of koorden in de klink, en meldde zich na het omzetten van een schakelaar bij de abonnee met ’Centrale’ of ’Welk nummer?’ De abon nee gaf het gewenste nummer door en de telefoniste maakte met het tweede koord de verbinding. Daarna liet ze met behulp van een weksleutel de bel van het tele foontoestel bij de gevraagde abonnee rin kelen. Na afloop van het gesprek gaf een koordlampje aan dat de verbinding ver broken kon worden. Aanvragen voor interlokale gesprekken werden voor onze regio doorverbonden met de interlokale centraalpost te Alkmaar. Op een zoge naamd gesprekkenbriefje werd opge schreven hoelang het gesprek had geduurd. Op dit briefje, dat nodig was om de telefoonrekening te kunnen opmaken, Oude Niedorp. Jan Jaspers, die aan de Veluweweg D-66 zijn makelaars- en administratiekantoor had gevestigd, was in Waarland de eerste die telefoon kreeg. Dat was in de zomer van 1927, kort nadat hij met Neeltje Bruin in het huwelijk was getreden en zijn bedrijf had gestart. De hoofdleidingen van de Rijkstelegraaf waren in onze omgeving naast de spoor baan aangebracht. De afstand naar het woonhuis van Jan Jaspers was ruim acht honderdenvijftig meter, dus daar waren heel wat palen voor nodig. Om deze aan sluiting te kunnen maken, moest er vanaf de spoorwegovergang bij de Weelweg een aantal telefoonpalen worden geplaatst. Op deze manier kon de bedrading boven gronds worden aangebracht. In de beves tigingsbrief van de Technische Dienst van de Rijkstelegraaf staan de kosten voor deze aansluiting niet vermeld, maar deze zijn zeker niet gering geweest. Ze waren echter niet bij de aanvrager in rekening gebracht. Toen werd er nog gedacht aan investeringen die pas op langere termijn rendement zouden gaan opleveren. Jan Jaspers was telefonisch bereikbaar onder nummer 4. Herman Wolfswinkel Sr., die aan de Laanderweg het Stationskoffiehuis exploiteerde en er een stalhouderij had, was onder nummer 1 bereikbaar. Vanaf de tijd dat er in Waarland telefoonaansluitingen tot stand kwamen, behoorde ons dorp tot het telefoongebied van Oude Niedorp. Dit was ook het geval met de dorpen ’t Veld en Zijdewind. Met de start van operatie Decibel is dit veran derd. Toen er rechtstreeks, zonder tussen komst van de telefoniste van het hulpte lefoonkantoor, interlokaal kon worden gebeld, waren de vier plaatsen bereikbaar onder K-2262. De letter K stond voor kengetal. In die tijd waren er toestellen met letters naast de draaischijf. De letter 27 3 6 8 4 Zie ook onder Nieuwe Niedorp. Diensturen: Werkd.: 8)I2i, 1416, 17 j19). Z. en Fd.Geen dienst. Boek cl, A. Fa. Gebr. Boekel, Tlmrn. en nann. Burg, M. .1. v. d. Pastoor, 't Veld Gem. -Seer. Jaspers, J. Makelaar, Waarland Harenkarspcl Jong, F, O. Zaadh., beeëdigd Make laar, gem. Ontv. v. Oude Niedorp, Seer. Penn. v. d. W.O.L. polder, 't Veld 5 Kaper, H. P. Dir. Handélsr. Kring- kant.. Koolstreek 11 Liefhebber. G. Veeh. 2 Publiek Telvtoouslatlon bil Th. Tromp te Zijdewind (8)12), 14 16, 17)—19). Z. en Fd.: Geen dienst) HUkateleijraaf kantoor. Tromp. Th. Publiek Telefoonstation te Zijdewind (8J—12J, 14—16, 17) 19). Z. en rd.: Geen dienst). I Wolfswinkel, H. Statlonskoffieb. 1

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 29