De koe bij de horens vatten. 24 Jan en Hiltje wisten al spoedig dat ze aan hun zoon Kees geen opvolger op de boer derij zouden hebben. Ze waren daarin niet teleurgesteld, ze accepteerden het leven zoals dat op hun pad kwam. Bij moeilijkheden ondervonden ze veel troost en houvast aan hun geloof. Met name opa Kees had Jan een goed voor beeld gegeven. Toen in het jaar 1922 Waarland een eigen parochiekerk kreeg, schonk Kees de klok voor de nieuwe kerk. Na zijn overlijden bedacht hij de kerk met een legaat, jaren achtereen werden de namen van Comelis Stoop en Agatha Polle tijdens de H. Missen afgelezen. Als rechtgeaarde boer ging Jan donder dags vaak naar de Schager veemarkt, maakte daar een praatje met boeren uit de omgeving en zo te hooi en te gras nam hij dan voor de vrijdag een visje mee naar huis. Op 25 juni 1967 waren Jan en Hiltje veer tig jaar getrouwd. Nu waren beiden van nature beslist geen feestvierders, maar die veertig jaar huwelijk wilden ze niet zon der bruiloft voorbij laten gaan. Er als het dan toch gebeuren moest, dan moest het ook goed gebeuren. Een onver valste ouderwetse boerenbruiloft zou het worden die met een H. Mis in de kerk begon en doorging tot meikerstijd ander daags. Het werd daar in café de Posthoorn een bruiloft die zijn weerga niet kende, dagen daarna spraken de Waarlanders er nog over. Die malle Hiltje toch! Wat kon ze het toch leukig zeggen! Wat was er namelijk op die bruiloft voorgevallen? Het feest liep al in de kleine uurtjes toen Dirk van der Eng, de ceremoniemeester, aankondigde dat het tijd werd om te sluiten. Hiltje, die al danig in een feestroes verkeerde, was het met Dirk volstrekt oneens en dat liet ze merken ook. Ze liep op haar grijzende bruidegom toe en riep toen luidkeels: ”Jan, we gane deur met ’t feist, we gooie d’r nag ’n koe teugen an!” Een luid instemmend lang zullen ze leven van de feestvierders klonk door de zaal. De muziek zette de veleta in en de voetjes Waarland, 12 maart 1996 Jeanet Stroet. En als dan de hele boerderij van boven tot onder een grondige schoonmaakbeurt had ondergaan, schilderde Jan de onderste rand van de buitenmuren helder blauw. Stilzwijgend werd daarmee verteld: ’’Mijn boerderij is schoon, ik ben op stel.” Op 25 juni 1967 waren Hiltje en Jan veertig jaar getrouwd. Het werd een onvervalste boerenbruiloft. gingen schuifelend over de vloer. Of Jan de volgende dag zijn koeien zélf heeft gemolken, vertelt de geschiedenis niet. In 1967, toen Jan 66 jaar oud was, ver kocht hij de boerderij aan Ad Boekel en ging hij samen met Hiltje en Kees aan de Kerkstraat 90 wonen. Een grote verande ring voor hen die het buitenleven zo gewend waren. Jan ging op de fiets nog vaak even kijken naar de plek waar hij en Hiltje zoveel jaren samen hadden geboerd. Sinds 1977 is de familie Sytsma eigenaresse van deze boerenstolp. Zoon Kees ontmoette op latere leeftijd Toos de Koning, een prima vrouw, met wie hij op 26 januari 1979 in het huwelijk trad. Op 17 maart 1974 overleed Hillegonda Kager en in datzelfde jaar op 13 juli legde Jan Stoop zijn hoofd voor eeuwig te ruste. Een boer in hart en nieren, die leefde van, in en met de natuur, was Waarland ontval len.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 26