Xqoede raad^j Jf STQOPl Advertentie in de W4 van 24 maart 1962 van Vivo- kruidenier, drogist en caféhouder Gerrit Stoop. De winkel was gevestigd tegenover de kerk, thans slijterij-café Jan Nolten. een vaste plek dichtbij de boerderij. Daar zette hij de achterpoten van de koeien met een dik touw zodanig vast dat ze de melk emmer niet konden omtrappen. Uit een koeiehoom, dat aan een touw om zijn middel hing, haalde hij een lik uierzalf en smeerde daarmee de spenen in. Pas dan kon hij met melken beginnen. Met vaardi ge handen leegde hij de uiers en de melk spoot schuimend straal voor straal de emmer in. Zijn hoofd rustte tegen het warme koeielijf en hij hoorde het bekende geluid van de sprietsende melk. Na een stief kwartiertje was de emmer vol en werd geleegd in de melkbus die binnen handbereik stond. Op de melkbus stond een trechtervormige zeef. De ’témes’, daarmee kon men de melk filteren en stof deeltjes en vuil uit de melk halen. Het melken van de koeien nam heel wat tijd in beslag en gebeurde tweemaal daags. De volle melkbussen, die 55 kilo wogen, bracht Jan met een melkwagentje naar de weg vanwaar ze door de melkrijder wer den opgehaald. En dan was het ’konkel- toid’. Moeder Hiltje had ondertussen ook niet stilgezeten. De was hing al buiten aan de lijn te wapperen, ze had het vloerkleed met stoffer en blik geschuierd en de aard appels geschild. Ze had de veren schut- bedden, die op de stromatras lagen, opge schud en tussen de bedrijven door had ze ook nog het boodschappenboekje voor de kruidenier ingevuld. De koffiepot pruttel de op het lichtje en de groente voor het middagmaal stond op het petroleumstel. Opa woonde in de beginjaren van hun huwelijk bij hen in. Veel werk kon de oude baas niet meer verzetten en Hiltje liet hem dan ook maar wat aanrommelen. Na het eenvoudige middageten deed Hiltje gelijk de afwas, zonder zeep. Dit water gebruikte ze weer om, van de rest jes van het middageten, een voedzaam papje voor de varkens te maken. Direct daarna zette ze thee. In de geëmailleerde theepot deed ze een afgestreken schep thee, goot daar koud water overheen en plaatste vervolgens de pot op het branden de eenpits-petroleumstel. Dat was ze zo gewoon te doen en uit ervaring wist ze dat twee uur later de thee lekker warm was. Onderuitgezakt op een stoel was het dan tijd voor hun dagelijks ’middagtokkie’. Om vier uur was het weer meikerstijd geblazen en eer Jan voor het avondeten aan tafel schoof stond de zon al laag aan de hemel, ’s Avonds deden ze nog een ’koppie’, praatten wat over koetjes en kalfjes en gingen daarna gelijk met de kippen op stok. Het boerenbedrijf bracht veel werk met zich mee en ieder had daar zo z’n eigen taak in. Ze leefden met en in en van de natuur. De bulloper kwam langs om met zijn stier de tochtige koeien te dekken. In het voorjaar, als het gras weer fris groen kleurde, kwamen de kalfjes, dikwijls met behulp van de veearts ter wereld. Dat was een spannend gebeuren, want van een goed kalf hing heel wat af voor het boe renbedrijf. Vader Jan leerde Kees melken en hooien en in de schoonmakerstijd schrobden ze samen de buitenmuren van de boerderij brandschoon. Hiltje stak het met het huishoudelijk werk erg nauw, want schoon was bij haar nog niet schoon genoeg. Ze kon soms ronduit lastig zijn, vooral tegenover de middenstanders en venters die probeerden hun waren bij haar te slij ten. Zo kon het gebeuren dat Tiny Stoop, die bij haar oom Gerrit Stoop de Vivo- kruidenier werkte, op zekere dag blauw sel bij Hiltje moest brengen. Tiny kwam op de fiets vanaf de winkel aan de APRIL 21 SCHOON MAAKTIJD! Haren kleerborstels Schoeninsmeerders Een pracht collectie afneembaar KASTPAPIER, zrwel wit als be drukt. Komt U eens kijken I DROGISTERIJ Als U aan de schoonmaak ga Kijk eerst U» gereedschap na, Met goed materiaal werkt U veel prettiger. WIJ HEBBEN: prima zeemleder in prijzen vanaf ƒ.3.20 sponzen (natuur) (viscose) stofdoeken afneemdoeken Haren stoffers kort en lang Cocos stoffers kort en lang zeilzwabbers mattenkloppers straatbezems boenders in diverse socrten Schoenuitschuiers ragebailen (haar) ragebollen (cocos) stof kwastjes nagelborstels

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 23