la Jan Stoop en Hiltje Kager, een boerenechtpaar in hart en nieren, staan hier voor de ramen van hun ’staltje’. 20 Jan en Hiltje: een (boeren-)paar apart. Jan Stoop, was een mager pezig mannetje ietwat ’sluuf’ zou een Noordhollander zeggen. In de volksmond noemden ze hem de meelzak, die bijnaam had hij van zijn vader Kees ’geërfd’. Van zijn blauwe ogen ging iets vriende lijks uit. Hij was altijd aan het werk. Een boer met een ruim en goed hart, rustig van natuur en juist daardoor een man waar men als medemens goed mee overweg kon. Zijn vrouw Hiltje daarentegen was ’poe- stig’ en behept met een grillige aard, zo kon het bij haar vriezen en zo kon het dooien. Ze zag er wat vormeloos uit en oogde in het geheel niet als een welgestel de boerin. En zoals het vaak gaat in het leven, vulden beider karakters elkaar aan. Jan had het met zijn Hiltje best getroffen. Ze was voor hem een prima vrouw en bovendien afkomstig uit een welgestelde familie. En ze had geen gat in haar hand! Hun veestapel bestond uit een vijftiental koeien, wat varkens en nog wat rond scharrelend pluimvee. De dagen van boer Jan verliepen volgens een vast verzorgingspatroon voor zijn beesten. Zomer- en winterdag kwam hij ’s morgens al om vier uur uit de bedstee, trok zijn kiel en broek aan, nam een slok thee en een hap brood, schoot in zijn klompen en spoedde zich naar zijn koeien. In zijn ene hand droeg hij het melkblok en in de andere z’n melkemmer. Zomerdag, als de koeien in de wei graasden, dreef Jan eerst de beesten bijeen en bracht ze naar Na zijn overlijden belandde het land in handen van Immetje Smit, de weduwe van Pieter Dekker. Zij was een zuster van ene Pieter Smit, laatstgenoemde liet de boerderij aan de Slootgaardweg (nu nr.33) bouwen. De geschiedenis gaat verder en verduide lijkt hoe de boerderij in het bezit van de familie Stoop is gekomen. Johannes Stoop werd op 12 augustus 1900 in het dorp Sint Maarten geboren. Hij was de zoon van Comelis Stoop, geboren op 17 juli 1866 in Harenkarspel. De opa van Johannes Stoop was Pieter Stoop, geboren te Schagen in 1839. Opa trouwde op 28 april 1860 met Trijntje Smit, dochter van Pieter Smit en Trijntje Bruin. In het jaar 1866 liet Pieter Smit, de broer van Immetje, aan de Slootgaardweg een boerderij bouwen en in 1875 volgde de bouw van een boet. Het perceel werd kadastraal ingeschreven onder nummer D 516 omvattende: huis, erf en boet, 16 are en 15 ca. groot. Na het overlijden van Pieter Stoop en Trijntje Smit erfde Comelis Stoop de boerderij van zijn opa. Comelis Stoop huwde met Agatha Polle te Schoort op 23 april 1890. Uit dit huwelijk werden 6 kinderen geboren waaronder zoon Johannes. In het jaar 1901 kwam dit gezin vanuit Sint Maarten aan de Sloot gaardweg te wonen. Johannes trouwde op 25 juni 1927 met Hillegonda Kager, gebo ren op 28 september 1897 te Schoort en het kersverse echtpaar nam haar intrek in het ouderlijk huis. Daar werd op 31 augustus 1928 zoon Kees geboren, hij zou het enige kind blijven. ir Wf I L I r l**!*»*1 i

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 22