EEN BOERENFAMILIE IN DE SLOEIERD. I g| De stolp. Door vererving verkregen. De reiziger, welke met een opmerk zaam oog door Noord-Holland trekt, ziet telkenmale in het landschap van polders en akkers boven de wolkige ein der de donkere contouren van de stolpboerderijen die als bakens de omgeving markeren. Over het robuuste eiken vierkant ligt het rieten dak als een dikke deken breed uitgestrooid, de onderste hoeken wijzend naar de vier windrichtingen. Daar op de wallekant van de ringsloot verschaffen de boerderijen beschutting voor mens en dier. De altijd werkende boer en het klagelijk geloei van de koei en vormen een geheel met de landelijke rust. Een manier van leven en werken van vroeger en nog immer, hetzij met veel veranderingen, van nu. Zo rond het jaar 1870 was Waarland nog veel stolpboerderijen rijk. Langs de ringsloten van de Slootgaard-, Waarlands- en Speketerspolder ston den zo’n vijfentwintig boerenplaatsen en aan de Slootgaardweg ongeveer vijf. De tijden en de levenswijzen verander den. De tuinderij deed zijn intrede en land waarop vroeger het vee graasde werd ingezaaid en beplant met tuin- bouwgewassen. Zo, met het verstrijken der jaren, De oudste kadastrale gegevens voeren terug tot het jaar 1832, naar de invoering van het kadaster. Daarin staat dat Guurtje Jans na het overlijden van haar vader, Jan Jansen, het perceel D 316 erfde, omvat tende: weiland, 2 bunders, 21 roeden en 80 ellen groot, gelegen aan de Slootgaard. Vervolgens kwam het in eigendom van Pieter Dekker, landman te Haringcarspel. Over het robuuste eiken vierkant ligt het rieten dak als een dikke deken breed uitgestrooid. De boerderij van de familie Stoop, Slootgaardweg 33. verloren de boerderijen hun eigenlijke bestemming en het duurde dan ook niet lang of deze werden te koop aangebo den. Liefhebbers voor zo’n karakteris tieke stolp, die een zee aan woonruimte biedt, waren er genoeg. Meestentijds zette de nieuwe eigenaar na de koop er flink de hamer in en ’renoveerde’ de stolp naar eigen inzicht, hetgeen niet altijd een authentiek bouwwerk lever de. De historische stolp werd verkwan seld voor eigentijds wooncomfort. Maar gelukkig is het besef groeiende, dat de stolpboerderij beeldbepalend is voor Noord-Holland en kunnen wij heden ten dage nog steeds genieten van deze opmerkelijke boerenhuizen. In de stolp aan de Slootgaardweg 33 boerde destijds de familie Stoop. Een portret van deze familie wordt in dit verhaal in een notedop beschreven. 19 _j2_

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 21