Polders en ruilverkaveling. IIIIIH Ook op het terrein van het polderwezen heeft Jac. Hoebe zich verdienstelijk gemaakt. Op 17 april 1941 moester bij de polder Waarland een opvolger voor de scheidende voorzitter Andries Dekker worden gekozen. Voor deze funktie waren twee kandidaten, te weten Jan Bruin Pzn. en Jac. Hoebe. Eerstgenoemde kreeg 40 stemmen en Hoebe behaalde 51 stemmen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was Hoebe enige tijd de vertegenwoordiger van de Waarlandspolder bij het Hoogheemraadschap van de Uitwater ende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland te Edam. De funktie van polder- voorzitter bekleedde hij tot 1 januari 1952. Toen werden de polders Slootgaard en Waarland samengevoegd tot de Sloot- waardpolder. Van deze nieuw gevormde polder werd Jaap Hoebe de eerste dijk graaf. Woensdag 8 november 1961 moest hij deze funktie wegens het bereiken van de leeftijdsgrens van 70 jaar overdragen. Dit is het dappere elftal, Hij werd opgevolgd door Willem Dekker dat in 1936 de Volen- Hzn., met wie hij binnen de Stichting damse junioren 1 op Waarlands Sportterreinen jarenlang had samengewerkt. Hoebe werd tijdens deze afscheidsvergadering bijzondere lof toe gezwaaid door Lou Poland. Deze prees Hoebe wegens zijn grote en bijzondere verdiensten voor de ruilverkaveling van de Slootgaard- en Waarlandspolder. Ook heeft Hoebe zich als voorzitter van de Plaatselijke Commissie ingezet om deze verkaveling juridisch gezien eveneens tot een goed einde te brengen. De ruilverkaveling van de twee grootste polders in Waarland is in hoge mate te danken aan de niet aflatende inzet van Jaap Hoebe. Om deze enorme klus op de rit te krijgen, heeft Hoebe zich het vuur uit de sloffen moeten lopen, en heeft hij eindeloos moeten inpraten op zijn Waarlandse collega’s om hen te overtui gen van het grote voordeel dat bij deze verkaveling te behalen zou zijn. Eén van de redenen om de twee polders te verkavelen was te zorgen voor een betere waterhuishouding. De tuinders hadden tij dens de oorlogsjaren niet zoveel werk gemaakt van het uitbaggeren van de slo ten. Om de vele tuinders met hun puntschuiten toch een goede doorvaart door de sloten van de Waarlandspolder te garanderen, werd besloten het waterpeil in deze polder meer en meer te verhogen. Deze peilverandering gaf voor sommige ingelanden de nodige problemen. Ook Jac. Hoebe ondervond bij zijn bedrijfs voering de nodige overlast van het hoge waterpeil. Veel van zijn fruitbomen ston den als het ware met de wortels in het water. De oogsten dreigden voor een groot deel zowel letterlijk als figuurlijk in Voetbalvereniging Con Zelo opgericht. Het eerste bestuur bestond uit de heren Jac. Hoebe voorzitter, Cor Dekker Azn. secretaris, Freek Stoop penningmeester, Cees Blankendaal, Gert Dekker Hzn., Jan van der Gulik en Klaas Zutt leden. Het was in die tijd niet zo gemakkelijk een voetbalvereniging op te richten en in stand te houden. Onder leiding van Hoebe slaagde men echter wèl in die opzet. De eerste jaren werd er gespeeld op een ter rein dat tegenover de pastorie lag en waar nu (nog) het verzorgingstehuis voor bejaarden Sabinahof staat. In 1947 kwam er een nieuw sportterrein aan de westzijde van de parochiekerk. Tijdens de jaarver gadering in 1946 stond Jaap Hoebe zijn plaats als voorzitter af aan Piet Kuijs. Met algemene stemmen werd Hoebe tot ere voorzitter en ere-lid van de vereniging benoemd. Het siert de voetbalvereniging Con Zelo dat zij op een juiste wijze inhoud heeft gegeven aan het ere-voorzit- terschap van Jac. Hoebe. Op 17 september 1945 werd de Stichting Waarlands Sportterreinen opgericht. Voorzitter werd Willem Dekker Hzn., Piet Bekker werd secretaris, Gert Jonker beheerde de penningen en Cees Blanken daal en Jaap Hoebe werden bestuurslid. Deze stichting heeft zich beijverd voor een nieuw sportterrein en heeft ook initia tieven ontplooid om te komen tot de aan leg van het zwembad Onder Ons. eigen terrein versloeg, onder wakend oog van voorzitter Hoebe. Boven v.l.n.r. Jan Bruin Filmer, Rinus Wissink, Arie Epskamp, Bertus Groot, Cees Hoebe. Midden: Freek Bruin, Wim Bakker Czn., Theo Bruin Szn. Onder: Joop Jonker, Dirk Knijn en Wijert Jaspers. 17 I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 19