Pauselijke onderscheiding. Sport en spel. Zondag 26 april 1931 werd in het lokaal van de Weduwe G. Stoop de R.K.- Op 20 mei 1931 werd in Waarland de plaatselijke afdeling van de R.K.- Bond voor het Grote Gezin opgericht. Deze stond onder leiding van voorzitter Jac. Hoebe. Binnen enkele weken waren er 29 leden ingeschreven. De bond stelde zich tot doel ouders van grote gezinnen te steu nen en zonodig hulp te bieden. Als enthousiast leider van deze afdeling ont wikkelde Hoebe tezamen met enkele andere plaatselijke verenigingen nieuwe ideeën en aktiviteiten. Zo ontstond er een aktiviteitencommissie onder de naam ’Ons-Con-Gre-Bo’. Deze afkorting stond voor: R.K.-Gemengde Toneelvereniging Ons Genoegen, R.K.- Voetbalvereniging Con Zelo, R.K.- Fanfare Sint Gregorius en de R.K.- Bond voor het Grote Gezin. De commissie organiseerde in de crisisjaren enkele grote loterijen en een fancy-fair. De baten werden door de vier organise rende verenigingen gedeeld. In 1936 was deze opbrengst 192.-. De plaatselijke afdeling van de R.K.- Bond voor het Grote Gezin was nauw betrokken bij de voorbereidingen voor het oprichten van een Bewaarschool in ons dorp, die later de R.K.-Kleuterschool Waarland werd. Gedurende een zeer lange periode was Jaap Hoebe voorzitter van deze stichting. Samen met meester P.N. Raas, hoofd van de Sint Janschool, was hij nauw betrokken bij de voorbereidingen van de bouw van Sint Bernadettes kleuter- hof. Op 1 juli 1934 werd er een propaganda club gevormd, die tot doel had voorberei dingen te treffen voor het oprichten van een plaatselijke begrafenisvereniging. Ook daarbij was Jac. Hoebe betrokken. Het was dan ook niet verwonderlijk dat hij bij de oprichtingsvergadering, op zondag 7 oktober in dat jaar, werd benoemd tot voorzitter van deze uitvaartvereniging. Deze funktie vervulde hij tot zijn dood. Hoebe werd in 1935 ook voorzitter van de R.K.- Vereniging tot Kinderuitzending. Deze vereniging zette zich in om kinderen met een zwakke gezondheid enige tijd elders onder te brengen, zodat zij weer konden aansterken. Soms kwamen de kin deren in Egmond aan Zee terecht; moes ten zij naar meer bosrijke gebieden, dan was de omgeving van Apeldoorn, Bilt- hoven of Zeist de aangewezen plaats. De afdeling ’t Veld/Waarland van het Wit Gele Kruis vond in Jaap Hoebe een bekwaam bestuurder en later vervulde hij bij deze afdeling de funktie van voorzitter. Voor de Tweede Wereldoorlog was Hoebe jarenlang secretaris van de afdeling Waarland van de toenmalige R.K.- Staatspartij. Deze politieke partij kreeg later de naam Katholieke Volkspartij, en na het samengaan met twee andere partij en is deze politieke groepering bekend geworden als het Christen-Democratisch Appèl. Woensdagmorgen 7 juni 1961 werd in ons dorp Sint Bernadettes kleuterhof officieel geopend. Het was feest in Waarland. Die feestvreugde zou zich later op de dag nog uitbreiden naar het Sint Elisabeth-zieken huis te Alkmaar. Op een van de mannen afdelingen werd Jaap Hoebe verpleegd. Met een kleine delegatie ging pastoor N. Buurman bij hem op bezoek. Voor al zijn inspanningen, die hij op een zeer breed terrein had verricht, kreeg Jac. Hoebe uit handen van de pastoor het Gouden Kruis horende bij de Pauselijke Onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. Pastoor Buurman dankte op deze manier Jac. Hoebe voor zijn grote inzet bij de tot standkoming van de kleuterschool. Ook wilde het kerkbestuur haar dankbaarheid uiten voor zijn inzet en leiderschap bij het kerkkoor. 16

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 18