Kerk en samenleving. Van alle markten thuis. 15 Jaap Hoebe was van alle markten thuis. Hij had kennis van zaken betreffende de land- en tuinbouw, maar ook op het gebied van de fruitteelt stond hij zijn man netje. Hij beschikte over een goede en heldere geest en kon zich in woord en geschrift goed uitdrukken. Daarnaast bezat hij een grote dosis overtuigings kracht om zijn plannen en ideeën uit te dragen. Naast dit alles had Hoebe een groot doorzettingsvermogen en voelde hij zich geroepen om bestuurlijk gezien op de Laanderweg te Heerhugowaard-Noord naar het Noordeinde nabij Koedijk. Jaap Hoebe had gezien dat de aan te leggen nieuwe weg dwars door zijn bedrijf zou lopen en dat hij een groot deel van zijn bouwland aan de provincie zou moeten afstaan. Deze ontwikkelingen waren voor het jonge gezin Hoebe aanleiding uit te zien naar een andere stek, waar zij het be drijf zouden kunnen voortzetten en uit breiden. Aan de Hogebrugweg te Waar land kochten Anna en Jacob Hoebe een andere woning en daar bouwden zij hun bedrijf uit. Vanaf de Hogebrugweg tot aan de spoor dijk van het baanvak Alkmaar-Schagen werden fruittuinen aangelegd. Zomerdag kon een deel van de jeugd uit de buurt bij de familie Hoebe komen werken. De kin deren konden dan met het plukken van zwarte bessen iets extra’s verdienen. Dat de kinderen die er voor de eerste keer kwamen, zich wat al te nadrukkelijk te goed deden aan het eten van deze bessen vond Jaap Hoebe niet zo heel erg. Het was meestal voor één dag, want van de zwarte bessen ging meer dan eens een laxerende werking uit.... Het fruit, in hoofdzaak appels, peren en pruimen, werd voor een klein deel aan huis verkocht. Het merendeel ging echter naar de veiling ’Op Hoop van Zegen’ te Blokker of ’Bangert Omstreken’ te Zwaag. In het hoogseizoen werd Jaap Hoebe bij gestaan door zijn zoon Cees, die met zijn gezin achter het woonhuis van zijn ouders woonde. Op het huis van Cees stond de bekende spreuk: ’Veni, vidi, vici’, het geen betekent ’Ik kwam, zag en overwon’ (dit was een bericht van Julius Caesar aan de Senaat om zijn snelle overwinning op de koning van Pontus te melden en te karakteriseren (A.L.)). velerlei terrein aan de weg te timmeren. In het midden van de jaren ’20, toen hij zich in Waarland vestigde, had het jonge kerkdorp Waarland aan veel zaken be hoefte. Samen met pastoor Vollering stond hij aan de wieg van veel vereni gingen en kwam hij, gedreven door het enthousiasme van deze pastoor, in veel verenigingsbesturen terecht. Meer dan eens was Jaap Hoebe de leidende persoon om een nieuwe vereniging te stichten. Nog voordat het gezin van de Laanderweg naar Waarland verhuisde, besloot Jaap Hoebe zich aan te melden als lid van het zangkoor Sint Cecilia van de Sint Wulframparochie. Op 22 november 1922 trad hij toe tot dit kerkkoor. Dat was heel bijzonder, want kerkelijk gezien behoor den de bewoners van de Laanderweg en die van de Smeugelpolder tot de parochie te Heerhugowaard-Noord. Met een onder breking van twee jaren is Hoebe ruim vijf endertig jaar lid van het zangkoor geweest. Tijdens de algemene vergade ring op 25 november 1942 werd Jaap Hoebe benoemd tot vice-president van het parochiekoor. Deze funktie vervulde hij met verve, totdat er begin 1961 een einde kwam aan de aktiviteiten van zanger en vice-president Jac. Hoebe. Vanuit een bepaalde groepering werd er druk uitgeoefend om leden die ouder waren dan 65 jaar het lidmaatschap te laten beëindigen. Hoebe was het hier niet mee eens, maar door alle commotie besloot hij de eer aan zichzelf te houden en vertrok. Er ontstond een stevige crisis binnen de geledingen van het Sint Cecilia-koor. Menig koorlid toonde zich solidair met Jaap Hoebe en volgde de stap die hij zette. Het woonhuis van de familie Hoebe, Hoge brugweg 1daarnaast de woning van de oudste zoon Cees. Rechts is een deel van de fruittuinen te zien. ar:

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 17