EEN LAAN VOOR JAC. HOEBE. Zoon van een smid. Naar Waarland. 'Wegens grote verdien sten voor de plaatselijke gemeenschap’ Jac. Hoebe is geboren in Wervershoof. Hij zag er op donderdag 18 december 1890 het levenslicht. Het gezin van Cees Hoebe en Alida Pater telde tien kinderen. De jongste dochter overleed op de jeugdige leeftijd van 16 jaar. Vader Hoebe was de dorpssmid van Wervershoof. In 1904 verliet de familie De Streek en vestigde zij zich aan de Zomerdijk te Spanbroek, vlakbij de gemeentegrens van Wognum. Daar zette Cees Hoebe met hulp van zijn oudste zonen een tuinders- bedrijf op poten. Cees Hoebe richtte zich in eerste instantie op de grove tuinbouw. Later, toen zijn zonen Cees en Jaap in het Westland ervaring hadden opgedaan met de fijnere tuinbouw en fruitteelt, schakel de hij van lieverlee op deze teelten over. Toen Jaap Hoebe op vrijersvoeten ging, kwam hij het Waarlandse meisje Anna Bakkum tegen. Zij was de oudste van de twee dochters uit het gezin van Klaas Bakkum en Anna Koomen. Zij woonde met haar ouders in het huis dat staat aan de Hogebrugweg 2a; dit was via een landpad te bereiken. Na enige jaren verkering besloten Anna Bakkum en Jaap Hoebe te trouwen. Het burgerlijk huwelijk werd gesloten op 18 april 1918 in het gemeente huis van Harenkarspel te Dirkshom. Op 24 april werd het huwelijk kerkelijk in gezegend in de parochiekerk van het Heilig Hart van Jezus te Heerhugowaard- Noord. Het jonge paar vestigde zich aan de Laanderweg aan de zuid-west grens van de gemeente Harenkarspel. Jaap Hoebe werd daar zelfstandig tuinder. Zijn bedrijf was vlakbij hun woning en hij voelde zich er met zijn vrouw de koning te rijk. Op 10 maart 1919 werd hun geluk vergroot met de geboorte van een zoon. Hij werd naar opa Hoebe vernoemd en kreeg de naam Cees. In de jaren twintig werden er plannen ont wikkeld die zouden moeten leiden tot een betere bereikbaarheid van het noordelijke deel van onze provincie. Er moesten meer wegen worden aangelegd. Er diende een primaire weg voor het doorgaande verkeer te komen; deze werd geprojecteerd vanaf •~Id In deze uitgave van Toendertoid willen wij ingaan op de persoon van Jac. Hoebe. Waar woonde hij, wat was zijn beroep en wat heeft deze man gedaan voor Waarland en de Waarlanders? De verbindingsweg van de Jonkerstraat naar de VoIIeringweg is naar hem genoemd. De gemeenteraad van Haren karspel besloot, tijdens zijn vergade ring van 17 oktober 1962, Hoebe met de straatnaamgeving van ’Hoebelaan’ te eren voor het vele werk dat hij voor de gemeenschap van Waarland had ver richt. Aanvankelijk had het College van Burgemeester en Wethouders de naam ’Molenstraat’ voor deze verbindings weg voorgesteld, maar op verzoek van de raadsleden Gert Lantman en Dirk Pater besloot de raad met tien stemmen voor en één stem tegen tot de Hoebe laan. Een straatnaamgeving met het achter voegsel -laan komt slechts éénmaal voor in Waarland. Waarom bij een weg het achtervoegsel -laan, -straat of -weg wordt gebruikt, is een geheim van onze Nederlandse taal. Gezegd moet worden dat de naam Hoebelaan beter in het gehoor ligt dan Hoebestraat of Hoebeweg. GEMEENTE HARENKARSPEL TELEFOON (ÖM45J-M3 POSTREKENING Na. 417J9 l'» Maf vu Ou Imvï U«r kumcrk 14 Dn heer Jb.Hoebe Hogebrugweg 1 WAARLAND, Haugo-rlng vagena Hoabelaan. Op voorstel vu one raadslid O. M. Lu taan - aangeruld door de heer Th.Pater - te Maarland heeft de geneenteraad in lijn openbare vergadering besloten de geprojecteerde verbindingsstraat tueeen Jonkerstraat en Tolleringveg - velke hopelijk vol gend voorjaar aal vorden aangelegd - de nt Hoebe laan te geven vegens tnr grote verdiensten voor de plaatselijke gesesnsohap bijsonderlijk net betrek king tot de sport. Het ia ons oen genoegen u hiervu nededeling te doen. Burgereeeter en wet boude re vu Harenkarepel De secretarie, De burgemeester, DIHKSHORN, 25okt62 (Rudkïta)

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 16