grond tot een diepte van 23 centimeter los te maken. Er is een grote belangstelling voor deze demonstratie 2 april: Tijdens een onbewaakt ogenblik raakt een kind van de familie Zwagerman te water in een vrije diepe sloot. De heer Morsink die in de nabijheid aan het werk is, kan de kleine redden. Zonder zich te bedenken gaat Morsink, gekleed en al, te water en kan de kleine op het droge brengen. Een boerenknecht van de heer P.N. te Waarland spant een paard van de ene mestkar voor de andere. Hij heeft het ongeluk dat hij de spoorstok uit zijn hand laat vallen. Door de schrik slaat het paard op hol en rent door het dorp. Het dolle beest passeert de lagere school, waar zojuist meer dan 180 kinderen buiten spe len. Gelukkig blijft een ongeval uit. Na ruim een half uur draven vindt het paard rust in een tarwe-akker en kan de boeren knecht het dier weer ophalen. 3 april: Het fanfare ’Kunstgenot’ uit Zuid- Scharwoude geeft weer een uitvoering in café ’de Posthoorn’. Ter afwisseling wordt er ook een toneelstukje opgevoerd. Het optreden van de tonelisten oogst een dave rend applaus. De avond wordt besloten met een gezellig bal. Maar wat er later op deze avond gebeurt is niet zo best. Er vin den verschillende baldadigheden plaats. Het gemeentelijke aanplakbord wordt ver nield, van een brug wordt de leuning ver wijderd en het hek van de brandspuitboet moet het ook ontgelden. De politie stelt een onderzoek in en wil de dader-(s) in het spekhok zetten. 7 april: Ten overstaan van Johann W.C. Kroon, notaris ter standplaats Zuid-Scharwoude, vindt er een openbare verkoping plaats, van o.a. het café ’de Tortelduif’. 6 mei: De vrachtschippers Dirk Bruin Mzn. en Klaas van Ophem hebben de opdracht gekregen om het zand, grind en de stenen voor de bouw van de nieuwe parochiekerk met hun schepen aan te voeren. 9 mei: Arbeiders van Peter Verburg vinden op deze eerste werkdag van de nieuwe week in de Schaapskuilmeerpolder een éénjarig paard dood in een sloot liggen. Het beest was gestikt in de bagger. Boer G. heeft een koe met een bijzonder grote uier. De boer en zijn zoon zitten elk aan een kant te melken. Van rechts zijn de linkerspenen niet te bereiken. De koe geeft ruim dertig liter melk per dag. Dat is 3/4 melkbus. Als bijzonderheid kan wor den gemeld dat G. de koe enige maanden terug had verkocht, maar dat hij het dier weer moest terugkopen, omdat twee vee artsen de koe wegens t.b.c. hadden afge keurd. 15 mei: Zondagmorgen vroeg overlijdt de heer Jacob Krabman. Het dorp Waarland ver liest hiermee een zeer markante persoon lijkheid. De heer Krabman heeft zich voor de plaatselijke gemeenschap op bij zondere wijze verdienstelijk gemaakt. Sinds vele jaren was hij bestuurslid van de Waarlandspolder, van de banne Harenkar spel, het Veefonds te Harenkarspel, waar hij bekend stond als een onpartijdig taxa teur, het Onderlinge Paardenfonds Onze Belangen te Harenkarspel, de schoolcom missie, en niet te vergeten de tuinbouw vereniging ’Waarland Omstreken’. Vanaf de oprichting, nu 23 jaar geleden, was hij bestuurslid. 20 mei: De gemeenteraad van Harenkarspel houdt haar maandelijkse vergadering. Er wordt gesproken over het bouwen van twee nieuw klaslokalen te Waarland. Het Rijk verleent tot 1 januari 1922 nog 25% subsi die. Voorwaarde is wel dat de scholen niet voor 1 januari 1924 bijzondere scholen worden. In dat geval wordt er door het Rijk geen subsidie verleend. Tot leden van de commissie van Toezicht voor de school te Waarland worden aange steld, mevrouw S. Nieuwboer-Blanken- daal, de heren G. Jonker en J. Speets. 24 mei: In café De Posthoorn houdt de tuinbouw vereniging ’Waarland Omstreken’ een ledenvergadering. Men besluit 150 kilo kopervitriool te kopen en er wordt geloot in welke volgorde de leden de sproeier van de vereniging kunnen gebruiken. 24 juni: Tijdens de raadsvergadering van de gemeente Harenkarspel wordt besloten per 1 augustus aan mevrouw Vennik- Brouwer eervol ontslag te verlenen als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te Waarland. Het aantal leerlingen wordt steeds groter. Hoofdonderwijzer A. Smeets vindt het noodzakelijk dat er vijf leerkrachten komen. Met algemene stem men worden de dames Hollander en Plooij benoemd. 13

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 15