ji Tot slot. ’Het einde van de conservenfabriek’ kwam in 1973 toen bij het Kadaster de aanduiding ’fabriek’ werd geschrapt. In 1977 is de woning aan de Slootgaard- weg 20 verkocht en in 1979 stopte Jan Ros. Er was geen opvolger en de produ cent van de Burcht-conserven verkocht het huis, de schuren en het land aan Piet en Annie Ruigrok uit Maasland. De oude zuurkoolfabriek staat er nog steeds, maar wordt gebruikt als opslag ruimte. Waarland, februari 1996 Piet Kleverlaan. den meer aan. Het leek wel oorlog, zoveel kabaal, de asbestplaten op het dak knap ten en vlogen in het rond. De brandweer van Harenkarspel kon de melkinstallatie en de fabriek nog net aan redden. En daar door konden de koeien 's avonds toch nog binnen worden gemolken. Het gezin Ros met zeven kinderen kreeg tijdelijk onderdak bij de buren en na een week stond er een houten noodwoning voor hen klaar. De zuurkoolfabriek heeft de hele winter dienst gedaan als veestal- Üng. Een jaar later stond er een nieuwe bunga low en een prachtige doorloopstal. 1648 Pax Optima Rerum 1931. Vrede is het beste bij alle zaken. Een opname van de kolossale boerderij in volle glorie. Veroorzaakt door hooibroei stond op 18 september 1972 de trots van Peter Verburg in lichterlaaie. 22-jarige boerenzoon uit ’t Zand werd hij bedrijfsleider van deze grote boerderij met twee vaste werknemers, 28 ha. land en ruim 30 melkkoeien. De produktie van zuurkool was stopgezet: de dieselmotor gesloopt en de boor- en snijmachine waren verwijderd. In de oude fabriek werd met hekken een ruimte gemaakt voor het jongvee. De boeren plaats was niet aangesloten op het electri- citeits- en waterleidingnet en als opslag plaats voor regenwater werden de zuurkoolputten gebruikt. Dit was niet zo’n succes: het water had een vreemd bijsmaakje en enkele bakken vroren ’s winters stuk. Daarna dienden ze als bewaarplaats voor gestoomde aardappe len, een lekkernij voor de varkens. In het begin van de jaren vijftig zijn de putten gesloopt en met de grond gelijk gemaakt en begon de fabriek al aardig op een moderne loopstal de lijken. In 1960 lekte het dak zo hevig dat de dakpannen ver vangen moesten worden door golfplaten. Op maandag 18 september 1972 rook Jan Ros een broeierige lucht en hij belde de hooisteker van de verzekeringsmaat schappij. Deze liet weten dat hij de vol gende dag langs zou komen. De volgende ochtend was hij er op tijd en peilde het hooi, dat in de drie vierkanten van de boerderij lag opgeslagen. Hij kon geen broeihaarden vinden en zei tegen Jan Ros dat hij de ventilatoren maar moest aanzet ten. Hij dronk nog een ’koppie’ en ver trok. Een half uur later stond de gehele boerderij in de brand en was er geen hou- ii

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1996 | | pagina 13