De boerderij van Floris. In Waarland gebruikte men de uitdruk king: ”In de winter van 1928 stond het ijs in de regenwaterbak in de boerderij van Floris.” En slaat op de volgende bewo ners. Siem woont en werkt op de plek waar 164 jaar geleden zijn betovergrootvader als bouwer was begonnen. Hij is een zoon van Jacob Houtman en Alida Bijman en een kleinzoon van Hein Houtman (gebo ren 8 febr. 1873) en Grietje van Schagen. met de boerderij en ging met zijn gezin in de Oude Slootgaard wonen. In die grote boerderij stond ’s winters het vee. Tijdens een zware storm in de herfst van 1959 is een groot gedeelte van het rieten dak afge waaid. Een half jaar later heeft de rietdek ker het vernieuwd en voorzien van het jaartal 1960. Door ziekte kon Arensman zijn bedrijf niet voortzetten. In 1973 wer den de grond en de opstallen onderhands verkocht. Het land kwam in bezit van Siem Houtman. Het huis en de boerderij werden apart doorverkocht, de woning bleef staan en de stolp werd helaas ge sloopt. De bewoners van de boerderij op D 181. In 1832 stonden er in de Speketerspolder een watermolen en vier boerderijen waar van twee in de Oude Slootgaard. Dit gedeelte van het artikel gaat over de andere boerderij. Het was een grote boe renplaats die evenals de boerderij op D 203 dichtbij de kade van de ringvaart stond. In 1825 woonden op deze plek Pieter Stoop en Aagje Groot. Ze hadden toen zes kinderen. Het was een flink bedrijf, ruim 5 bunder weiland en 272 bunder bouwland. Bij hun werkzaamhe den werden ze geholpen door een knecht en twee dienstmeiden. Deze woonden bij hen in. Uit het geboorteregister van Harenkarspel blijkt dat er van 1826 tot 1833 nog vijf kinderen in dit gezin in de Er blijven enkele vraagtekens maar de geraadpleegde naslagwerken wijzen erop, dat beide bovengenoemde gezinnen op deze boerenplaats in de Oude Slootgaard gewoond hebben. Omstreeks 1875 woonde de familie Houtman-Faber aan de ringsloot van de Speketerspolder. (Nu: de onbewoonbare boerderij op Ringvaartweg 3.) En rond de eeuwwisseling de familie Keesom- Houtman in de later ’verbrande boerderij ’’WELGELEGEN” van Kossen(Nu: Ringvaartweg 13.) In 1897 trouwde Trijntje Houtman, de dochter van Jan Houtman en Geertruida Faber, met Jan Floris. Ook zij woonden in de boerderij, kadastraal D 203. Trijntje en Jan hadden geen kinderen. Het was hard werken op een klein stuk grond. De buren noemden Jan een ’stekeleboertje’. Trijntje was gezellig en samen met haar zus Guurtje uit Kalverdijk is daar heel wat afgelachen. In 1935 werd de boerderij verkocht aan M. Spaan. Deze heeft er een korte tijd in gewoond; later heeft hij er een woonhuis naast laten zetten. Dit woonhuis en de boerenplaats verhuurde hij later aan Dirk de Boer. In 1958 kocht A. Arensman, die na de watersnood vanuit Zeeland naar Dirkshom gekomen was, het woonhuis ai j ig V F Trijntje Houtman I De boerderij van de fam. Arensman.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 9