EEN POEDERTJE IN EEN POLDER EN EEN C OF EEN K. Begin 17e eeuw. Het Kadaster. eigendom 17.60 totaal 8.59.50 3.56.90 Vanaf 1832 is het Kadaster een belangrij ke bron van informatie voor historici. Het voornaamste doel van het Kadaster was echter het leveren van betrouwbare gege vens voor de heffing van grondbelasting. Naar Frans voorbeeld is men in 1811 begonnen met de metingen. Van ieder stuk grond of perceel in een gemeente bepaal de men de grootte. De percelen werden aangeduid met een letter en nummer en Het Geestmerambacht bestond uit veel water met daarin verschillende eilandjes, die bij hoog water soms overstroomden. Om dit te voorkomen werd een eiland, dat geschikt was voor bebouwing, bedijkt. Voor de afwatering ervan bouwde men een molen. Zo ontstond in 1632 de Speketerspolder, 156 bunder groot. Op het oostelijk gedeelte van dit eiland lag de Oude Slootgaard. De akkers in de Oude Slootgaard lagen lager dan de omringende percelen van de Speketer, een poldertje in een polder dus. Een kade vormde de scheiding. Bij droge perioden kon men via een duiker in deze kade water inlaten van uit de molensloot van de Speketerspolder. Reglementair behoorde het poldertje tot de Slootgaardpolder, en tezamen hadden ze een oppervlakte van 231 bunder. Door een grondduiker onder de ringvaart loosde de Oude Slootgaard zijn overtollige water via de Slootgaardpolder in de Raaks- maatsboezem. Dit kon omdat het water peil van de laatstgenoemde drooggemalen polder lager was dan dat van de Oude Slootgaard. Aparte bemaling was dus niet nodig. Behorende tot de Oude Slootgaard: D 178 t/m D 191 eigenaar: Pieter Stoop D 192 t/m D 204 eigenaar: de wed. Klaas Limme Haringcarpsel: Sektie D genaamd Slootgaard. weiland bouwland boomgaard bosch kadijk riet huis, erf 5.16.10 2.77.60 21.90 15.80 13.20 14.90 97.80 1.96.50 15.50 6.10 23.40 Bunder, roede en ellen zijn oude oppervlaktematen. Kaartje omstreeks 1850. De Oude Slootgaard in de Speketerspolder. 'Oph. br.’ later ’de Wupbrug van Cees Bakker’. Pieter Stoop b. r. e1) wed. Limme b. r. e b= bunder r= roede e- ellen Dit artikel gaat over de Oude Slootgaard in de eerste helft van de vorige eeuw. Naast de ligging, grootte en afwatering verschaffen ook de woon huizen met hun bewoners belangrijke informatie over de geschiedenis van dit poldertje. Er wordt niet alleen stilge staan bij de ingelanden van toen, maar ook wordt de verbindingslijn door getrokken naar de bewoners van nu. vervolgens ingetekend op kaarten. Dit werk vorderde zo langzaam dat pas in 1832 het Kadaster ingevoerd kon worden. Deze gegevens, tezamen met eigenaar of pachter, soort bebouwing, klasse en be lastbare opbrengst, werden vastgelegd in de Oorspronkelijke Aanwijzende Tafels of O.A.T.’s. Met behulp daarvan is nagegaan hoe de Oude Slootgaard er in 1832 uitzag. I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 7