Schoolreisje met de schuit. Kool onder vuur. i een lading van 7.000 kilo in. De schuit kon wel 10.000 kilo laden, dus eigenlijk 3.000 kilo tekort en dat moest nou eigen lijk net de dag goed maken.” ’’Eind maart was de kool weg, dat noem den we de stille tijd. Dan gingen de schui ten naar de helling om ze te teren en te verven om ze er weer mooi uit te laten zien. Wij moesten dan naar de bouwers om planten te zetten en later om vuil te kruipen, er moest toch wat verdiend wor den, we hadden een groot gezin. Die stille tijd was van maart tot half juli, dan kwa men de eerste aardappelen. Vader was dan weer in zijn sas want er kwam weer geld in het laatje. Voordat de aardappelen klaar waren mocht de hele school met de vrachtschippers mee naar Schoorl. Dat was groot feest, allemaal bankjes in de schuit, we konden allemaal zitten. Vader, vrachtschipper Piet Bruin en vrachtschip- per Arie Groen uit Zijdewind voeren tot Schoorldam en het laatste stukje moesten we lopen. De meesters en de juffrouws hadden snoep en ranja mee, dat was het mooiste uitje, lekker op de duinen hollen en vliegen. Op school mochten we er over praten, die schuit was mooier en die ging harder en zo ging het maar door. Totdat de meester zei: ”Nu gaan we de boeken pak ken anders komt er van jullie weinig terecht.” In de winter kon de schuit niet varen, dan moesten we de kool per auto laten weg brengen. We kregen 40 cent van de 100 kilo en moesten 30 cent aan de vrachtrij der betalen daar bleef dus weinig van over. Het was niet best voor vader in de winter. Wij waren erg blij als er ijs in de sloot lag, dan konden we lekker schaatsen, maar vader zei er niet zoveel op. Later begrepen we waarom hij niet zo te spre ken was.” Het gezin Groen in de jaren ’40 '41. Staand: Vader Groen, Nel, Siem, Moeder Groen. Zittend: Joop, Theo, Jaap, Cok, Afra, Tilly, Alie, Arie, Riet. Het stoomgemaal rechts is nog gedeeltelijk zichtbaar. In 1944, toen er geen benzine meer te krij gen was, werden de schuiten voortge trokken. Simon Groen voer, op hand- kracht, met zijn schuit in de ringsloot. Om de kool aan het zicht te onttrekken was deze met kleden afgedekt. Vanuit de lucht beschoten de Engelsen soms de schuit met kool want zij wisten dat de kool uiteinde lijk bij de Duitsers zou belanden. Op het terrein van de Noordermarktbond in Noord Scharwoude stond een Duits mitrailleur opgesteld om de Engelsen van hun pogingen te weerhouden. Het was middaguur en Simon Groen ging op de fiets naar huis te eten. Teruggekomen zag hij tot zijn schrik dat een vlet met lading en al was gezonken, de andere vlet was nog net te redden. De rest van de dag was het medderen geblazen om nog zoveel mogelijk van de vracht boven water te halen. De aard van de lading was wel vaker de oorzaak van het ontstaan van moeilijkhe den. Grote aardappelen, bonken genaamd, lagen nooit echt stevig in de schuit. Op f I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 28