V A i Afscheid. Boerenleen- en Raiffeisenbank. Nieuwjaarsdag 1942 overleed Betje Leek, de vrouw van Andries Dekker. Enkele jaren hierna stapte hij uit veel vereni gingsbesturen. Vanaf toen leidde hij een min of meer teruggetrokken bestaan. Ook speelde een slechter wordende gezond heid hem steeds meer parten. De laatste jaren van zijn leven werd Andries Dekker goed verzorgd door zijn dochter Aagt, die met Freek van Schagen was getrouwd. Op 16 juni 1949 kwam er plotseling een einde aan het zeer aktieve leven van Andries Dekker. Hij werd bijna 79 jaar. Tijdens de vergadering van 20 februari 1953 besloot de gemeenteraad van Haren karspel de naam van Andries Dekker te laten voortbestaan door deze te verbinden aan een nieuwe weg die als een oost-west- verbinding fungeert in het verkavelde Waarland. De Andries Dekkerweg ver bindt de Slootgaard- met de Waarlands- weg en sluit aan bij de Smeetsweg. Heerhugowaard, 30 september 1995 Arnold Lantman. In de winter van 1920 werden er in Waarland, mede op initiatief van pastoor Vollering, pogingen ondernomen te komen tot de stichting van een eigen boe renleenbank. Tijdens een informatieve bijeenkomst gaven veel mensen zich op als lid. Het was algemeen bekend dat de invloed van pastoor Vollering hier duide lijk aanwezig was. Ook in het Westlandse Poeldijk was kapelaan Vollering immers betrokken geweest bij de stichting van een plaatselijke boerenleenbank. Tot dan toe konden de mensen in ons dorp voor hun geldzaken terecht bij de Coöperatieve Raiffeisenbank ’Zijdewind’ te 't Veld. Daar werd het bericht dat de Waarlanders een eigen bank wilden oprichten niet enthousiast ontvangen. Er werd protest aangetekend en er werden zelfs stappen in de richting van het Bisdom Haarlem gezet. Tijdens een gecombineerde verga dering van het Bestuur en de Raad van Toezicht van de Coöperatieve Raiffeisen bank ’Zijdewind’, welke op 2 juli 1923 werd gehouden, werd de Waarlander Andries Dekker benoemd tot voorzitter heeft zich op bijzondere wijze ingezet voor een eigen parochie. De Bouwcom missie R.K. Kerk te Waarland had het nodige te regelen. Ze moest zorgen dat er voldoende gelden voor de bouw van een pastorie en kerk beschikbaar kwamen. Ze had ook te maken met de aanleg van een eigen kerkhof én dat al deze zaken op voortvarende wijze werden aangepakt. Andries Dekker heeft zich als lid van deze commissie het vuur uit de sloffen gelopen. Groot was de vreugde toen hun voorberei dend werk werd beloond met de aanstel ling van bouwpastoor Vollering. Andries Dekker was de eerste en naaste medewer ker van de bouwpastoor. De stichting van de Heilige Wulframparochie was per 1 november 1919 een feit. Andries Dekker maakte tevens deel uit van de Commissie van Bijstand, later ook wel het Armbestuur genoemd. Bij tal van kerkelijke festiviteiten was Andries Dekker betrokken, zo ook bij de voorbe reiding voor de viering van het zilveren Priesterfeest van de eerste Waarlandse pastoor J. Vollering in de zomer van 1927. Ook bij de totstandbrenging van het bij zonder onderwijs in Waarland was Dekker betrokken. Op 1 januari 1923 werd de Openbare Lagere School in Waarland omgezet in een katholieke school. van het bestuur van die bank. Hij was de opvolger van Ariën Ruiter, broodbakker te Zijdewind. Zou met de benoeming van deze geziene en toch wel invloedrijke man de pogingen om tot een eigen bank in Waarland te komen dan tot het verleden behoren? Andries Dekker bleef tot 29 juli 1947 voorzitter van de Raiffeisenbank. Toen nam hij, wegens een minder goede gezondheid, afscheid van deze bank. De boerenleenbank ’Harenkarspel-Oost’, zoals de Waarlandse bank in de begintijd werd genoemd, werd op 2 juli 1925 opge richt. En wie werd er benoemd tot kassier van deze bank? Juist. Cor Dekker, de zoon van Andries Dekker. T i polder i iketérs lZe!donnjst I SJ^o'ofwaard V polder |\- Wuta V ekl u st *z* WKU

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 25