Bestuurder voor de tuinders. eigen voor een i gestroomde jeugd van Waarland. Voor de jongeren was het een hele toer om een of meerdere centen te bemachtigen. De brandweermannen hadden er veel lol in om de begerige jeugd met een ferme waterstraal bij de verspreid liggende cen ten weg te houden. Maar toch wist zij de muntjes weg te pikken. Voorvechter parochie. In de zomer van 1924, om precies te zijn op 20 juni, werd Andries Dekker benoemd tot voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Land- en Tuinbouwbond. Deze vereniging, die in 1920 is opgericht, was in die tijd bekend onder de naam Harenkarspel-Oost. Tijdens de vergade ring van 1 juni 1945 werd van voorzitter Andries Dekker afscheid genomen. Hij werd in deze hoedanigheid opgevolgd door Jo Dekker. Gedurende de periode dat hij voorzitter van de Waarlandse tuinders- vereniging was, was hij ook afgevaardig de in het bestuur bij de Langedijker Veilingvereniging ’Noordermarktbond Als voorzitter van de L.T.B. was Andries Dekker tijdens de laatste jaren van de Tweede Wereldoorlog ook betrokken bij de plannen voor de ruilverkaveling van de Waarlands- en Slootgaardpolder. Andries Dekker was een goed katholiek en een zeer gelovig mens. Het ging hem ter harte dat er in zijn dorp Waarland nog steeds geen eigen parochie en eigen kerk was. In de zomer van 1918 maakte pas toor Verbeme van de Sint Martinus- parochie te ’t Veld bekend dat het kerkbe stuur van plan was om voor de katholieke schooljeugd van ’t Veld en Waarland, naast de parochiekerk, een zesklassige lagere school te bouwen. Andries Dekker vond het, toen hij van deze plannen hoor de, tijd worden om zich in te zetten voor een eigen parochie in Waarland. Samen met de katholieke meester Antoon Smeets, hoofd van de Openbare Lagere School te Waarland, bracht hij een bezoek aan de Deken van Schagen, pastoor J.W. van Heeswijk. De Deken had al meerdere keren vernomen dat de katholieken in Waarland een eigen parochie en kerk wensten. Het plan van Dekker en Smeets viel in goede aarde en er werd een voorlo pige commissie benoemd waaraan Piet Nieuwboer werd toegevoegd. Dit drietal bijna 70 jaar, trad hij terug. In december van dat jaar kwam zijn zoon Cor ook in de gemeenteraad. Deze Dekker hield het, met een onderbreking van de oorlogsja ren, niet zo lang vol. Op 18 juli 1946 bedankte Cor Dekker voor zijn raadslid maatschap. De drukte binnen zijn bedrijf en zijn functies bij de bank en het post kantoor noopten hem tot deze stap. Vanwege zijn lidmaatschap in de gemeen teraad kreeg Andries Dekker ook talrijke nevenfunkties. Zo werd hij op 20 novem ber 1919 lid van enkele commissies voor ’s Rijksbelastingen en lid van het Burger lijk Armbestuur van de gemeente Haren karspel. Dekker was tevens lid van het Stembureau voor de verschillende verkie zingen. Later was hij gedurende veel jaren plaatsvervangend voorzitter van het Stembureau. Op 6 september 1927 werd hij gekozen tot wethouder van Harenkarspel. Vier jaar later werd hij als loco-burgemeester aan gesteld. De funkties van wethouder en loco-burgemeester vervulde hij tot het aantreden van een nieuwe gemeenteraad in september 1939. Als wethouder werd hij opgevolgd door de Waarlander Cees Bakker van de Wupbrug. Andries Dekker was begaan met het wel en wee van de mensen in de gemeente Harenkarpsel en in bijzonder met het lot van de mensen in Waarland. In het begin van de jaren dertig was er ook in onze omgeving sprake van een grote crisis. Nauwelijks werk, de tuinderij bracht niet veel op en de wereldeconomie zat in een zeer diep dal. Andries Dekker deed het verzoek bij de plaatselijke toneelvereni ging ’Ons Genoegen’ om in samenwer king met het fanfarekorps ’Sint Gregorius’ een uitvoering te verzorgen. De baten van deze bijzondere uitvoerin gen zouden bestemd zijn voor het crisis comité van de gemeente Harenkarspel. In 1933, op zondag 26 februari, traden beide verenigingen voor het voetlicht. De toneelvereniging bracht het stuk ’de Voet bal vreter’. Dinsdag 28 februari verzorgde ’Ons Genoegen’ met het parochiële zang koor ’Sint Cecilia’ het optreden. Als loco-burgemeester was Andries Dekker ook nauw betrokken bij het werk van de plaatselijke brandweer. Als de spuitgasten van Waarland onder leiding van brandmeester Jo Keet bij het café van Willempie Japie, (Dekker) een oefening met de brandspuit hielden, dan had Andries Dekker dikwijls de aardigheid een handvol centen te gooien naar de toe-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 24