1 bekwaam een Als tuinder in de gemeenteraad. r tuinders verbouwde hij in hoofdzaak aard appelen, kool en verschillende soorten groenten. Ondanks de drukte van zijn bedrijf en zorg voor zijn vrouw en kinde ren, kon hij tijd vrijmaken om zich als bestuurder in te zetten voor de gemeen schap van Waarland. Naast tuinder bestuurder. Staande van links naar rechts: Cor Dekker, Freek van Schagen, Aagje Dekker, Willem Dekker, Riek Zutt, Geertje Klaver, Dirk Dekker, Naatje Oudeman, Jan Dekker, Betje Dekker, Joh. Blank, Gré Dekker, Cor Jongkind, Geertje Dekker, Jan Janssen, Maarten Kaptein. Zittend van links naar rechts: Aagje Veldman, Piet Dekker, Vader Dekker, Moeder Dekker, Ans Dekker, Door Dekker. Andries Dekker was in hoge mate geïnte resseerd in de politiek. Hij was in Waar land de grondlegger van de R.K. Kiesver eniging en ook de eerste voorzitter van deze politieke partij. De R.K. Kiesvereni ging was de voorloper van de Katholieke Volkspartij. Deze partij ging later tezamen met de A.R.P en de C.H.U. op in het Christen-Democratisch Appèl. Op 13 juni 1917 kwam Andries Dekker als plaatsvervanger in de raad van de gemeente Harenkarspel. In 1919 werd hij voor het eerst rechtstreeks gekozen voor de gemeenteraad. Het werk als raadslid heeft hij veel jaren uitgeoefend. Elke vier jaar opnieuw werd hij als raadslid herko zen. Pas in september 1939, hij was toen Andries Dekker was een verenigingsman in hart en nieren. Hij kon goed leiding geven, sprak een heldere en duidelijke taal en de mensen zagen in hem een echte voorman. Het was dan ook niet verwon derlijk dat hij in Waarland in veel vereni gingen actief is geweest. Het is niet een voudig een volledig beeld te geven van de vele functies die Andries Dekker bekleed de. Dit jaar zijn de laatste kinderen van hem overleden, zodat wij voor informatie bij zijn kleinkinderen en enkele dorpsge noten op leeftijd moesten aankloppen. Voor zover zijn bestuurlijke aktiviteiten bekend zijn, is er in de archieven van de verschillende instanties gezocht naar gegevens over Andries Dekker. Voordat Andries Dekker bestuurlijk actief was, had hij al van zich laten horen. Hij was één van pleitbezorgers voor de bouw van een sluis in de Waarlandspolder. In 1912 werd deze nabij de Waarlandsmolen gebouwd. Dit was de meest geschikte plaats voor een sluis omdat bij de molen de grootste sloten en vaarwegen bijeen kwamen. Deze sluis was van grote beteke nis voor de ontwikkeling van de tuinbouw in Waarland. Woensdag 26 mei 1915 vond er in de Waarlands molen een verkiezing plaats van een nieuw bestuurslid voor de polder. Er waren twee kandidaten, te weten Andries Dekker en C. Zut. Eerstgenoem de werd gekozen en kreeg 17 van de 19 uitgebrachte stemmen. Enige jaren later, op 22 april 1919, leidde Andries Dekker in het café van Neeltje van Ophem- Bijwaard, als voorzitter zijn eerste verga dering. Hij nam de voorzittershamer over van Piet Nieuwboer. Dekker bleef jaren achtereen aan het hoofd staan van het bestuur van deze polder. Tijdens de verga dering van 12 april 1941 werd Jac Hoebe als opvolger van Andries Dekker gekozen. Op 16 mei nam Dekker afscheid van de polder en droeg hij zijn functie officieel over. A 7 A

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 23