i ANDRIES DEKKERWEG, EEN VER BINDINGSWEG IN DE POLDER. Tuinder. Andries Dekker en Bet je Leek. on In het begin van de 5O-er jaren werd de ruilverkaveling van de Waarlandspol- der tezamen met die van de Sloot- gaardpolder uitgevoerd. Eén van de belangrijkste redenen voor deze verka veling was dat er voor het polderwater een goed beheersplan kwam. Daarnaast was het van belang dat tuinders hun land, dat meestal in veel kleine perceel tjes was versnipperd, zoveel mogelijk in één blok zouden krijgen. Bovendien moesten de tuinders hun land met paard en wagen of met de tractor kun nen bereiken. De Waarlandspolder ver anderde hierdoor van een vaar- in een rijpolder. Om dit te bereiken moesten er veel nieuwe wegen worden aange legd. Aan één van deze verkavelingswe- gen werd de naam van Andries Dekker gegeven. In dit artikel willen wij U een beeld schetsen van Andries Dekker. Wie was hij, waar woonde en werkte hij en op welke bijzondere wijze maakte hij zich voor de mensen in Waarland ver dienstelijk? Dekker was een bestuurder eerste klas en heeft in het uitoefenen van zijn talrijke functies slechts één doel voor ogen gehad: ’Wat kan ik voor de mensen in Waarland betekenen?’ Andries Dekker is geboren op 12 augustus 1870 in Heerhugowaard. Zijn ouders Dirk en Geertje Dekker-van Schagen hadden daar een tuinders bedrijfje. Andries was de oudste van de vijf kinderen Dekker. Zijn broertje Pieter overleed op zeer jeugdige leeftijd. Andries Dekker trouwde met Betje Leek. Het burgerlijk huwelijk werd gesloten op 26 april 1894 te Oude Niedorp. Het jonge paar kwam te wonen aan de Weelweg in Waarland. Andries en Betje kregen twaalf kinderen, zes zonen en zes dochters. De namen van de zonen zijn bij de meeste van U wel bekend. Jan Dekker, de oudste zoon, had aan de Veluweweg een brand stoffenhandel en combineerde dit later met een expeditiebedrijf. Dirk ofwel Bram ’de peerdeskos’ had een tuinbouw- en een loonwerkersbedrijf aan de Kerk- weg. Cor Dekker, was de eerste kassier van de Boerenleenbank in ons dorp. Daarnaast had hij een zaak in electra en rijwielen. Ook had hij een taxibedrijf en runde hij het plaatselijke postkantoor. Willem had een tuindersbedrijf aan de Weelweg en ging wonen in het huis van zijn ouders. Dan waren er nog de zonen Ans en Piet Dekker. Vader Dekker had zijn bedrijf aan de Weelweg. Zijn land had hij op meerdere plaatsen in de polder. Net als de meeste ■v-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 22