i Meester Jac van Diemen. Hij was de schrijver van het ’Waarlands Volkslied’ en com poneerde ook de muziek. 1 november: Op deze maandag wordt het feest van Allerheiligen gevierd. Voor het katholieke deel van Waarland is deze dag een zon dag. Toch zijn tuinders druk in de weer om de kool van het land te halen. De tuin ders zijn verrast door de vroeger inval van Koning Winter. 17 november: In het lokaal van de Teun de Jong verga dert de vereniging ’de IJsboeier’. De opkomst is niet groot, maar de vergade ring heeft wel een prettig verloop. Gelijk vorig jaar besluiten de aanwezigen een ijs- boeier te huren voor een periode van 12 weken, ingaande 1 december. Alle aan wezige leden storten 1,00 in de vereni gingskas. Aan het einde van het seizoen zullen de totale kosten worden omgesla gen naar het aantal wagons kool welke elk lid in zijn bezit had. 29 november: Bij de familie P. Nieuwboer valt het acht jarige zoontje door het zolderluik op de koegang. Het ventje raakt hierbij bewuste loos. Bij het naar buiten brengen krijgt hij weer het bewustzijn. Ondanks dat wordt toch de huisdokter gewaarschuwd. 13 december: De heer C. Volkers Kz. wordt tot spoor wegarbeider benoemd. Hij wordt inge deeld bij de ploeg van G. Bakker op het baanvak Tolke-Waarland. 28 augustus: Kinderen uit de zesde klas van de Openbare Lagere School maken tezamen met de kinderen die deze school in mei van dit jaar hebben verlaten een reisje naar Amsterdam. Onder leiding van het onderwijzend personeel gaat de rit per trein en in Amsterdam gaan de kinderen met de tram naar Artis. Later wordt een bezoek aan de Bijenkorf gebracht. Via het IJ en de Ruijterkade gaat iedereen per trein terug naar de halte Noord-Schar- woude. 28 augustus: Ondanks het gebrek aan electriciteit dient de mechanisatie zich in Waarland aan. Dorus Annes, die een smederij aan de Veluweweg heeft, werkt al enige tijd met een machine. Ook de plaatselijke bakker heeft een mengmachine met motor ge kocht. De Gebroeders Bruin Dzn. hebben een dorsmachine met een 4-pk krachtmo- tor aangeschaft. Hoewel de machine niet ’schoon in de zak’ dorst, voldoet zij uitste kend. 29 september: De bewoners van het zuidelijke deel van de Speketerspolder worden eindelijk uit hun isolement verlost. Ter hoogte van het ’Roodpannenhuis’ bouwt timmerman C. Dam uit Dirkshom een voetbrug over de ringvaart. 2 oktober: Pater Schoemaker, missionaris in Oeganda, spreekt voor een groot publiek in het café van Mej. de Weduwe van Ophem. Op eenvoudige, maar boeiende, wijze vertelt pater Schoemaker over zijn moeitevol werken in de Missie. Een serie vrije lichtbeelden verduidelijkt het ver haal van de pater en geven de aanwezigen een beeld van de bewoners van het Afrikaanse werelddeel. Na afloop houdt hij een kollekte die 85,- opbrengt. 9 oktober: Door meester Jac van Diemen is een stel sel van een internationale hulptaal, het ’Neo-Latino’, ontworpen. Deze nieuwe taal sluit zich, qua spraakleer en woorden schat, volledig aan bij het Latijn. Het sys teem is volgens de schrijver vrij eenvou dig, kent een grote vormen rijkdom en een logische grammatica. 10 oktober: Het fanfarekorps ’Onder Ons’ uit Dirks hom geeft een openlucht concert. Aangezien er in Waarland weinig te bele ven is, is het concert voor de bewoners van deze polders een aardige attractie. HU

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 21