NIEUWS VAN VROEGER. In deze Toendertoid willen wij U ’Nieuws van Vroeger’ brengen. Deze eerste aflevering bevat nieuws uit 1920 en werd gevonden in de Langedijker - en de Schager Courant. Het geeft U een beeld van Waarland, nu vijfenzeventig jaar geleden. Coöperatieve Aankoop Centrale te kopen. 18 juni: De regionale Gezondsheidscommissie in Schagen waarschuwt dat het zeer gevaar lijk is om niet-gekookte melk, tapte melk of room te drinken. Dit met het oog op het gevaar op besmetting met de smetstof van het nog steeds voorkomende mond- en klauwzeer. 29 juni: De bouw van een hoogspanningsgebouw nabij het Verlaat wordt opgedragen aan timmerman Joh Keet. Het werk wordt hem gegund omdat hij de laagste inschrij ver is. Bij gebrek aan electriciteit of een ander aandrijfmiddel heeft Joh Keet voor zijn timmermanswerkplaats een rosmolen op gesteld. De inrichting is zo gemaakt dat met het gebruik van één paard de meeste werkzaamheden kunnen worden verricht. 1 juli: Deze week houdt woningbouwvereniging ’Goed Wonen’ in de zaal van kastelein Teun de Jong een ledenvergadering. Ook voor deze vergadering is weinig belang stelling. De voorzitter kan slechts vier leden welkom heten. 19 juli: Op maandag van de Waarlandse kermis geven de heren Spaan en Stoop uit Kalverdijk enkele voordrachten. Zij wor den muzikaal begeleid door pianist S. Burger. 7 augustus: Bij Henricus Dekker, die aan de Kerkweg woont, staan enkele manden met zilverui- en onder een oliekleed. De manden zijn bestemd voor de veiling. Maar zondag avond wordt één mand geleegd. De buren hebben wel iemand met een kruiwagen horen rijden, de hond had wel geblaft, maar daar bleef het bij,... 19 augustus: In het gemeentehuis van Harenkarspel te Dirkshom vindt om 14.00 uur een gemeenteraadsvergadering plaats. Tijdens deze bijeenkomst wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aangeno men, om een maximum snelheid van 20 kilometer in de bebouwde kom van Dirkshom, Waarland, Kerkebuurt, Tuit- jenhom en Kalverdijk in te voeren. Bij de gebroeders Klaas en Piet Doode- man wordt een kwart mud tarwe gestolen. De tarwe ligt opgeslagen in een boet langs de spoorlijn. Burgerlijke stand januari: Geboren: Adriana Maria dv Johannes Albertus van der Fluit en Teetje Pater; Comelis zv Jacob Beemsterboer en Petronella Bakker; Comelis zv Pieter Schipper en Maartje Broersen. Ondertrouwd en gehuwd: Ludovicus Johannes Valk en Trijntje Stam. 6 januari: Piet Bekker die van plan is een woning met winkel te laten bouwen, heeft zijn woning met een stuk bouwland onder hands verkocht aan de heer Danenberg. 17 januari: Er worden pogingen ondernomen in Waarland een Boerenleenbank te stichten. Tijdens de informatieve bijeenkomst geven veel mensen zich op als lid. 7 februari: De heer D. Busker uit Zijdewind wordt benoemd tot secretaris van de Tuinbouw vereniging ’Waarland en Omstreken’. Hij volgt in deze funktie de heer C. Agenant op. Bij de gehouden kooltelling bij de leden van de Tuinbouwvereniging ’Waarland en Omstreken’ blijkt dat er nog 360.000 kilo rode kool, 120.000 kilo gele kool em 220.000 kilo witte kool is opgeslagen. Een eerder gehouden telling gaf een totaal voorraad van 107 wagons aan. De afzet van kool verloopt zeer slecht. Duitsland, het voornaamste land voor de afzet, is wel in de markt maar het land beschikt niet over baar geld. Het jaar 1919 was een slecht jaar voor de vereniging. Er werd voor 499.70 uitge geven. De ontvangsten bedroegen 216.11. De reserves daalden tot 180.28. De heren Jb. de Jong en J. Koenis worden tijdens de jaarvergadering van de Tuinbouwvereniging benoemd tot afge vaardigden bij de veiling Noordermarkt- bond te Noord-Scharwoude. Het gebruik van de aardappelsproeier wordt bij loting bepaald. Er wordt tevens besloten om 150 kilo kopervitriool bij de

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 20