Verzet. De aap is los. 10-11 oktober 1944. Het was die nacht slecht weer. Uit de zware bewolking viel onophoudelijk motregen. Het was vrijwel windstil. Ondanks het minder goede weer gingen de mannen van de ondergrondse toch op weg. Negen mannen in een stok oude vrachtwagen met gasgenerator, negen mannen op de fiets, slechts bewa pend met enkele stenguns, in het dagelijk se leven groenteman, pastoor, dokter, drukker, schoolmeester, politieagent, ver zekeringsman, kok, los arbeider, ambte naar, sigarenhandelaar of tuinder. En in die nacht van 10 op 11 oktober, waren ze ook nog verzetsstrijder. Hun doel was het land van boer Simon Grootes in de Wogmeer, daar zou een wapendropping plaatsvinden. Door Radio Oranje in Londen was een bericht uitgezonden met de code ’De aap is los’. Dat bericht was in de Schermer goed ontvangen. Het groepje In september 1943 werd de LO-afdeling Alkmaar, de Landelijke Organisatie voor hulp aan onderduikers, opgericht. Tot deze afdeling behoorden o.a. Frits Conijn, Tinus Niele en Gerard Veldman. Tegelij kertijd ontstond er in Alkmaar een Knok ploeg, onder leiding van Frits Conijn. In deze afdeling zaten veel katholieken, onder hen Gerard Veldman en Hans Voskuil. Hieruit valt op te maken dat Gerard Veldman bijzonder aktief was in het verzet. Tijdens de oorlog bediende hij zich van de schuilnamen ’Landman en Piat’. De Knokploeg was niet alleen aktief in eigen plaats, maar opereerde ook op het platteland in onze omgeving. Zo raakte Gerard Veldman betrokken bij de poging Jan Verkerk te liquideren. In samenwerking met het verzet uit Noord- Scharwoude werd er door de KP uit Alkmaar een plan gesmeed Verkerk uit de weg te ruimen. Op 12 mei 1944 had Arie Bruin uit Langedijk, een broer van Jan Bruin de bouwer, een indringend gesprek met Jan Verkerk. Arie Bruin wist na afloop van dit onderhoud Verkerk naar het café van Herman Wolfswinkel te loodsen. Daar zou hij hem nog enkele spullen bren gen die in het huis van Jan Bruin de bou wer lagen. Gerard Veldman vuurde in dit café een schot af in de richting van Jan Verkerk. Deze raakte zwaar gewond, maar over leefde de aanslag. fietsers onder leiding van Niek Water drinker had opdracht de wegen naar het droppingsterrein ’Lobster’ onder controle te houden. Even na het middemachtelijk uur verscheen het lang verwachte vlieg tuig. Het maakte twee cirkelbewegingen boven het droppingsveld. Na een derde manoeuvre verdween het toestel in weste lijke richting zonder een lading te hebben afgeworpen. De bemanning heeft, ver moedelijk door het slechte weer, het schaars verlichte terrein beneden hen niet opgemerkt. De groep van Waterdrinker fietste na een uur wachten teleurgesteld weer terug. Bij de brug van Rustenburg gingen ze uiteen. Op dat moment werden ze door een groep landwachters onder vuur genomen. Waarom die groep juist op dat moment op die plek was, werd hen niet duidelijk. Was er dan sprake geweest van verraad? Waterdrinker en zijn mannen zochten dekking in de tuintjes van de Rustenburgers en zagen kans er vandoor te gaan. De ploeg van Gerard Veldman vertrok per vrachtauto, een oude Ford, vanuit boerderij Houtlust naar het terrein in de Wogmeer. Feitelijk ging het toen al mis. De vrachtwagen had helemaal niet moeten vertrekken. De ploeg voor de afvoer van wapens was onkundig geble ven van hetgeen zich die avond en nacht had afgespeeld. Maar Gerard Veldman en zijn maten waren in het holst van de nacht met de oude vrachtauto op weg naar de Wogmeer. Het bericht dat er geen drop ping was geweest had hen niet bereikt, ondanks de tijdmarge van enkele uren tus sen de schietpartij bij de brug en het ver- Gerard Veldman

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 18