Redt de Weelbrug. I Werkzaamheden vernieuwing Weelbrug, september 1995. bezwaar aan te tekenen en zag zich reeds in 1975 genoodzaakt herstel werk aan de ophaalbrug uit te voeren. Heerhugowaard, 9 september 1995 Arnold Lantman. (Met dank aan Aat Wit voor de ontvangen informatie.) In het begin van de jaren ’90 werd duide lijk dat de Weelbrug dringend opgeknapt moest worden. Door gebrekkig onder houd toonde deze brug weer snel manke menten en leverde zij voor de weggebrui kers gevaar op. Voor het recreatieve scheepvaartverkeer werd de brug deson danks toch nog regelmatig bediend. Brugwachter Cor Veul bracht de gemeen te Niedorp regelmatig op de hoogte van de gebreken aan deze brug, maar er werd naar hem niet geluisterd. Pas na de zomer van 1993 kwam er wat meer schot in deze zaak. Onze Stichting Waarland van Toen zette zich samen met de Stichting Historisch Niedorp en de Dorpsraden van Waarland en ’t Veld/Zijdewind in voor het behoud van deze karakteristieke brug. Vanuit Niedorp werden er pogingen ondernomen deze bijzondere brug op de Provinciale Monumentenlijst geplaatst te krijgen, doch zonder resultaat. Het was insiders inmiddels wel duidelijk geworden dat er van herstel eigenlijk geen sprake meer kon zijn. Feitelijk was nieuw bouw de enige mogelijkheid. De gemeen teraad van Harenkarspel had zich al bereid verklaard een bijdrage van 50.000,- beschikbaar te stellen. Het restant moest door de gemeente Niedorp op tafel wor den gelegd. Met de bouw van een nieuwe ophaalbrug is een bedrag van ruim 285.000,- gemoeid. Om de nieuwe brug enigszins naar het midden van de ring- sloot te verleggen is er een extra bedrag van 15.000,- nodig. Een/derde deel wordt door de gemeente Harenkarspel betaald, een/derde deel door de plaatselij ke RABO-banken en de gemeente Nie dorp tekent voor het laatste deel. Ook de Stichting Historisch Niedorp draagt finan cieel bij. Als het werk volgens plan ver loopt, kan in november de nieuwe ophaal brug in gebruik worden genomen en kan men, bij goed onderhoud, weer veel jaren over deze Weelbrug.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 16