Houtschaarste treft brug. Wipbrug vervangen. Weelbrug, met op de achter grond de stolp van brugwachter Cor Veul. Hoofdingelanden kon zich wel vinden in het voorstel van het dagelijks bestuur en nam het volgende besluit: Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaven op 23 december 1959 toestemming de basculebrug te vervangen door een vaste betonnen brug. De ringvaart rond Waarland diende ook als boezemwater L. Poland, voorzitter J. Jaspers, secretaris van de ringsloot belandden. Besloten werd dat de brug moest zijn voorzien van twee hangsloten, opdat uitsluitend en alleen de brugwachter de brug kon bedie nen. Ook deze maatregel bleek nog niet voldoende. Sommige schippers deinsden er niet voor terug de sloten te vernielen met behulp van een pikhaak. Om ongelukken te voorkomen werd de brugwachter opgedragen om ’s avonds of ’s nachts een brandende rode lantaarn voor de geopende brug te hangen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog en ten gevolge van de hongerwinter in 1944 kwam er overal gebrek aan hout. Ook enkele eigendommen van de Banne Harenkarspel moesten het ontgelden. Zo werd het zandhok nabij de Weelbrug ont vreemd en werden de houten brugleunin gen gepikt. Tot overmaat van ramp brak er in maart 1945 een eikenhouten balk van de ophaal brug, met als gevolg dat het brugdek ging doorzakken. Een nieuwe balk was er niet, zodat er niets anders opzat dan de brug voor het verkeer af te sluiten. Pas in sep tember kon de gerepareerde Weelbrug weer worden opengesteld. Het dagelijks bestuur van de Banne Harenkarspel nam tijdens haar vergade ring van 25 maart 1959 het besluit de wip brug nabij De Weel te vervangen door een doorstroomduiker. Het College van ’Het College van Hoofdingelanden van de Banne Harenkarspel; gehoord het voor stel van het Dagelijks Bestuur tot het wij zigen van de basculebrug over de ring vaart aan De Weel te Waarland in een doorstroomduiker; overwegende, dat het scheepvaartverkeer door genoemde brug practisch geheel is beëindigd; overwegen de, dat het derhalve geen doel heeft genoemde brug als zodanig te handhaven; overwegende, dat daarmede kan worden opgeheven de functie van brugwachter aan De Weel te Waarland; gelet op het Wegenreglement Noord-Holland, het Algemeen Waterschapsreglement voor Noord-Holland en de toezichtverordening op de Waterstaat; Besluit: De bascule brug over de ringvaart aan De Weel te Waarland, welke in eigendom, beheer en onderhoud is bij de Banne Harenkarspel, te verwijderen en een betonnen door stroomduiker in de plaats te stellen; Aldus opgesteld in de openbare vergade ring van het College van Hoofdingelan den van de Banne Harenkarspel, op 21 augustus 1959.

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 14