De brand. Een k of een c? HA REN KARSPEL Uit de Schager Courant van zaterdag 7 mei 1932. Speketer geboren zijn, met jongensnamen als Theewis en Louwrens. Op 14 septem ber 1836 overleed hun jongste zoon te Kalverdijk, het gezin was toen dus ver trokken uit de Oude Slootgaard. Uit het archief van de Slootgaardpolder blijkt dat in 1853 de percelen D 178 t/m D 191 in bezit waren van Veronica Oudhoff, rente- nierster te Alkmaar, waaruit we kunnen opmaken dat de boerderij in andere han den was overgegaan. Het werd een huur- plaats met een wisseling van bewoners. Vanaf 1803 was elke Nederlander ver plicht een vaste familienaam te hebben. Vóór die periode bestond de familienaam Pankras al. Deze naam kan wellicht van geografische komaf zijn en afgeleid van de plaatsnaam Sint Pancras. Volgens Jan Pannekeet genoemd naar Sint Pancratius, eertijds de patroonheilige van de kerk aldaar. Een andere mogelijkheid is dat deze achternaam afkomstig is van de voornaam Pancratius. Arie Pankras, geboren op 20 mei 1831 te Oudorp, was getrouwd met Geertje Smit. Ze woonden aan de Weelweg in Waarland. Al hun negen kinderen staan in de Jaap Pankras Arieszoon trouwde in 1897 met Trien Weel. Ze woonden in het lang werpige huis aan de Veluweweg. (Nu: nr. 10). Vijftien kinderen werden er geboren, bijna elk jaar één. Zo’n aantal was voor die tijd niet ongewoon. Hun inkomsten waren afhankelijk van wat het land opbracht en er waren meer slechte, dan goede jaren. Jaap was een harde werker die niet genoeg had aan een klein bouwe- rijtje. Bijna alle veilingen in Waarland en Zijdewind ging hij af. In Waarland in het café van Teunis de Jong of de weduwe van Arie van Ophem, en in Zijdewind in het lokaal van Bruin. Hun kinderen Teun (geb. 10 mei 1899) en Jan (geb. 27 april 1900) leken wel een tweeling. Ze waren bijna onafscheidelijk en haalden in hun jeugd samen veel katte- kwaad uit. Toen ze hun ’wilde haren’ kwijt waren, kregen ze verkering. Jan was de eerste die trouwde, Teun kon niet ach ter blijven en trouwde een jaar later. Vader Jaap had in 1926 op een openbare verko ping de boerderij in de Oude Slootgaard gekocht. Daar konden Teun met Jaantje Laan en Jan met Grietje Nanne mooi gaan wonen. Wat heette mooi, in zo’n oude boerderij? Het tochtte door de vele kieren en gaten en het was een eldorado voor muizen en ratten. Hier en daar werd er wat aan vertimmerd, zodat het pand in tweeën bewoond kon worden. Teun was alleen bouwer. Jan had naast zijn bouwland ook weiland voor zijn vee. Toen kwamen de slechte jaren. De eindjes moesten echt aan elkaar geknoopt worden. Hoe moest dat? Het was donderdag 5 mei 1932. De broers waren ’s morgens naar de Schager markt geweest. Doordat ze onderweg opgehou den werden door een boerderijbrand kwa men ze wat later thuis. Jaantje van Teun was nogal poeperig omdat hij zo laat was. Even later kwamen Grietje en buurvrouw Hoedjes op de thee en Jaantje kon haar verhaal mooi ’effies kwoit.’ Na een half uur zei Grietje: ’’Jaantje, heb jij de kachel aanmaakt? Het wordt hier zo warm.” Ze liepen naar buiten en zagen dat de vlam men uit het rieten dak sloegen. Snel weer naar binnen. Jan, die na de markt zijn ’middagdutje’ lag te doen, konden ze met moeite wakker krijgen. Arie lag in de wieg, rap nog twee andere kinderen erin gezet en met wieg en al naar buiten. De andere vier kinderen waren in de boet aan het spelen. Ook zij konden tijdig gered worden en vader Jan wist op het laatste moment het gerookte varken tussen de hanebalken vandaan te trekken. Teun was op het moment van de brand achter op het land aan het werk. Piet Spaans en Gerrit Kamper, die aan de weg bezig waren, waarschuwden de brandweer. Te laat... De oude boerenplaats brandde tot de grond toe af. Een jaar na de brand is daar een dubbel woonhuis neergezet. Jaap Pankras, de zoon van Teun en Jaantje, woont er nu met zijn gezin in de ene helft. Woensdagmiddag Is alhier de boerenwoning, welke werd bewoond door de gezinnen Ant en J. Pancras door onbekenden oorzaak tot den grond toe afge brand. De brandspuit uit Waarland was spoedig ter plaatse en door krachtig optreden wist men de In de onmlddelljjke nabijheid staande boet te behouden. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, zal in den loop der volgende week de tweede uitkeerlng van het renteloos voorschot, namelijk van de 15 pet plaats hebben en het Is vrij zeker, dat ook spoedig de tweede 50 pet. zal kunnen worden uitgekeerd. Door het Nationaal Crlsls-comlté Is voor de leden van den Tulndersbond Harenkarspel-Oost 3000 Kg. Ammonsalpeter beschikbaar gesteld tegen den prijs van 4 gld. per 100 Kg., ZIJ die van deze aanbieding gebruik wenschen te maken, kunneri hiervan opgave doen bij den secretaris van genoemde vereeniglng. R

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 10