Bekendmaking PROCLAMATIE Sterke Duitsche troepeneenheden hebben de stad omsingeld. UTRECHT, 15 October 1940 MUSSERT 7 Het Duitsche Leger beschermt leven en eigendom van ieder vredelievend burger. Maar de Duitsche Troepen zullen iedere gewelddadigheid door de bevolking begaan, met den dood bestraffen. Jeder weerstand heeft geen zin meer. Duitschland vecht niet tegen uw land, maar tegen Engeland. Alleen maar gedwongenin't vervolg van dezen strijd, heeft het Duitsche Leger in u land moeten binnendringen. Jeder burger is verplicht zijne bezigheden na te gaan. Aldus dient hij de belangen van zijn eigen volk. daarbij bezielt komt in woord en klank tot uiting in ons volksche lied: Alle man van Neerland's stam voelen zich der vad'ren zonen, willen vrij op 't plekje wonen, dat hun lot een erideel kwam. Eigen meester, niemands knecht, recht en slecht. Stalen vuist en rappe hand, Zoo Is 't Volk van Nederland. Strooibiljet van de Duitse luchtlandingstroepen, 72 mei 1940. Proclamatie van Koningin Wilhelmina, 10 mei 1940. VAN H.M. DE KONINGIN Mussert, leider van de N.S.B., in Volk en Vaderland, 15 oktober 1940. Mijn Volk, Nadat ons land met angstvallige nauwgezetheid al deze maanden een stipte neutraliteit had in acht geno men en terwijl het geen ander voor nemen had dan deze houding streng en consequent vol te houden, is in den aigeloopen nacht door de Duitsche weermacht zonder de minste waar schuwing een plotselinge aanval op ons gebied gedaan. Dit niettegen staande de plechtige toezegging, dat de neutraliteit van ons land zou wor den ontzien zoolang wij haar zelf handhaafden. Ik richt hierbij een vlammend protest tegen deze voor- beeldelooze schending van de goede trouw en aantasting van wat tusschen beschaafde staten behoorlijk is. Ik en Mijn Regeering zullen ook thans onzen plicht doen. Doet gij den uwe, overal en in alle omstandig heden, ieder op de plaats waarop hij is gesteld, met de uiterste waakzaam heid en met die innerlijke rust en overgave, waartoe een rein geweten in staat stelt Die toekomst zal grootsch zijn. Onze,taak In de Nederlanden zal zijn J bijna overweldigend is. Wat ons het ons inwerken in de nieuwe Euro- peesche constellatie; door harden maar moolen en behoorlijk beloonden arbeid grooten opbloei tot stand brengen. In Indië onze historische roeping voortzetten, zorg dragen dat behouden blijft wat door de voorgeslachten Is gewrocht, zorg dragen dat ook daar de nieuwe lijd wordt verstaan. In Alrlka nieuw leven doen ontwaken, oude verbroken banden herstellen. Dit alles bij elkander is zooveel, dat het U, I

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 9