k - Ruilverkaveling. De naam Bleekmeer. Het laatste polderbestuur van de Bleekmeer. Hendrik Bruin, Yze Koster, Jan Bolkestein, Thijs de Boer en Freek Stoop. De naam ’Bleeckmeer’ komt voor op een kaart van Joost Jansz. Beeldsnijder, die hij in 1575 maakte. Het Bleekmeer zal zijn ontstaan na de bekende Elisabeth- vloed van 1421. Door wetenschappers Heerhugowaard, 18 februari 1995 Arnold Lantman. werd de naam Bleekmeer eens als volgt verklaard: ’’Bleek, blik, blek duiden op nog onbegroeide aan- en opgewassen gronden. De woorden kunnen ook op laag weiland en zelfs op een meertje slaan.” De gemeente Harenkarpel besloot op 1 september 1953 de naam ’Bleekmeer- weg’ te geven aan de weg lopende van de hoek Waarlandsweg-Kerkweg in zuidelij ke richting naar de Westkade. (Nu: Nieuwe Polderweg.) Maar het genomen besluit werd in de raadsvergadering van 24 mei 1954 weer ingetrokken. Op de 24e februari 1961 kwam het College van Burgemeester en Wethouders met het voorstel de weg, lopende van de Speketersweg naar einde Middenkoog- weg, Bleekmeerweg te noemen. Dit werd aangenomen en op deze wijze blijft de naam van de verdwenen polder hopelijk tot in lengte van jaren bewaard. De polder Koog- en Bleekmeer werd in de ruilverkaveling van de Speketerspolder en omgeving begin jaren zestig op de schop genomen. De ringsloot tussen de verschillende polders, die als boezemwa ter fungeerde, werd leeggepompt, sloten werden gedempt en de kaden werden geslecht. De eigenaren kregen hun lande rijen meestal in één blok aaneen. Deze akkers waren via een verharde weg bereikbaar. Het oude dieselgemaal werd gesloopt en er kwam een nieuw gemaal voor in de plaats. Nabij het kanaal Oudkarspel-Kolhom verscheen een mo derne maalinrichting. De polders en hun bestuurders verdwenen en gingen op in een groter geheel. Op 1 januari 1965 ont stond het Waterschap Waarland. Dat werd gevormd door de voormalige polders Slootwaard, (ontstaan na de ruilverkave ling van de Slootgaard- en Waarlands- polder), Koog- en Bleekmeer, de Spek- eter, de Schaapskuil en de Nieuwe Polder. Vijftien jaar later diende schaalvergroting bij de waterschappen zich nogmaals aan en het waterschap Waarland ging met zes tien andere schappen op in het Groot- Geestmerambacht J r 0 r t n 6

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 8