/r I ZrTW BLEEKMEERWEG. Xjl Vai,. •3 Inpolderingen. Kaartfragment, begin 17e eeuw, door A. Metius. 4 In de eerste helft van de zestiende eeuw werd een begin gemaakt met het inpolde ren. In 1532 verleende Keizer Karel V octrooi tot droogmaking van het Achter- meer in Alkmaar. Dit was de eerste inpol dering in ons land. Graaf Lamoraal van Egmond had een rol van betekenis bij het bedijken van meren en het droogleggen ervan. Het op deze manier verkregen nieuwe land leverde zijn Graafschap meer geld op dan de pacht van het viswater. De eerste inpolderingen waren gering van omvang. Met de drooglegging van het Berger- en Egmondermeer, respectieve lijk 620 en 590 hectare groot, werd werk van betekenis geleverd. Het gebied van Waarland en omgeving was in het bezit van Graaf Lamoraal van Egmond. Het lag dus voor de hand dat de meren rond het Bleekmeerweg, deze naam is toegekend aan één van de nieuwe wegen in het verkavelingsgebied ’Speketerspolder C.A.’ Deze straatnaam werd gegeven om de naam van de voormalige polder Bleekmeer te laten voortbestaan. Ook is dit gebeurd met de namen van de andere verdwenen polders. De meeste polders in dit gebied zijn ontstaan door drooglegging van het gelijknamige meer. Uitzonderingen hierop zijn de Speketers- en Waarlandspolder. Deze zijn ontstaan na omdijking van twee eilandjes in het voormalige plassenge- bied van het Geestmerambacht. eiland Waarland ook door hem zouden worden bedijkt en drooggelegd. Maar op 5 juni 1568 werd Lamoraal van Egmond in Brussel onthoofd. Zijn zoon, Philips, koos de zijde van Spanje en zo werden zijn bezittingen verbeurd verklaard en het eens zo machtige Huis van Egmond ver viel in armoede. Frangoise en Sabina, twee dochters van de vermoorde Graaf, vertegenwoordigden het Huis van Eg mond en zij verkregen de inkomsten uit de voormalige bezittingen van het Graaf schap. Sabina nam, enige jaren na het overlijden van haar zus, het initiatief tot het droogleggen van het meer de Sloot- gert. De jonge Lamoraal van Egmond volgde zijn broer Philips op als zesde Graaf. Hij hield er een kostbare en uitbun dige levensstijl op na. Hij stak zich diep in de schulden en om een faillissement enigszins te kunnen voorkomen moest hij er in 1607 toe overgaan het Graafschap Egmond aan de Staten van Holland te ver kopen. Ook het Bleekmeer en het Schaapskuilmeer werden verkocht. Beide meren zijn bedijkt en drooggemaakt krachtens octrooi van 20 januari 1632, verleend door de Staten van Holland en West-Friesland. We mogen aannemen dat de drooglegging nog in datzelfde jaar plaatsvond en dat het nieuwe land korte tijd later voor gebruik kon worden uitge geven. De Bleekmeerpolder lag ten zuid westen van de Waarlandspolder, grensde ten zuiden aan de Nieuwe Polder en de Koogpolder en ten noorden aan de Speketerspolder. Aan de westzijde lag R. A- - in ==a!=5\ N& KV WA 1 I 11 ■*-

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 6