NAAR HET KAMP VUGHT. Opgepakt en op transport. Loco-burgemeester Cees Bakker. Kabelleggen in de Zijpe. Cees Bakker werd op 24 januari tijdig door de ondergrondse ingeseind dat de Duitse Sicherheits Dienst belangstelling 1944. Ons land was al meer dan drieën eenhalf jaar bezet door de Duitsers. Er was nog lang geen uitzicht op bevrij ding. Het verzet nam wel toe, maar zon der hulp van buitenaf was het einde van de bezetting niet in zicht. De N.S.B. ging er met instemming van de Duiters toe over om meer macht naar zich toe te halen. Her en der mocht de N.S.B. ’eigen burgemeesters’ aanstellen. In Heerhugowaard kwam NSB-burge- meester Arie Volkers, in Harenkarspel werd de bevolking opgescheept met Chris Roos, in Langedijk kreeg Dirk Stoutjesdijk het voor het zeggen en in Oude Niedorp kregen ze de uit Nieuwe Niedorp afkomstige Pluister als N.S.B.- burgemeester. De eigenlijke burge meesters weigerden aan het regime van de bezetters mee te werken en doken onder. Henricus Nolet, die zowel burge meester van Harenkarspel als War menhuizen was, werd op 7 januari 1944 officieel ontslag aangezegd. De Duitsers werkten in Den Helder bij de Rijkswerf in rap tempo aan het vervaardi gen van munitie en afweergeschut. Zij moesten over betere communicatiemidde len beschikken. In Noord-Holland werden er nieuwe kabels voor telegraaf en telefo nie gelegd. Om dat werk zoveel mogelijk te bespoedigen werden de burgemeesters in onze regio gedwongen namen op te geven van mensen die bij het kabelleggen konden helpen. Zij moesten dan met paard en wagen op het werk verschijnen. Burgemeester Henricus Nolet, van de gemeente Harenkarspel weigerde de namen op te geven. Op 2 januari 1944 dook hij onder en hield zich voor de Duitsers niet thuis. De Duitsers besloten daarop gemeentesecre taris Mr. Gerard Essing opdracht te geven deze lijst met namen samen te stellen. Ook Essing weigerde. Toen werd er bij de loco-burgemeester van Harenkarspel, Cees Bakker, woonachtig in de Sloot- gaardpolder, aangeklopt. Bakker was de derde in de rij die weigerde. Dat stak de Duitse bevelhebber in deze contreien. Hij wilde zich bij deze drievoudige weigering niet neerleggen en nam krasse maatrege len. voor hem had. Ze liet hem weten: ’’Zorg dat je weg komt, want ze komen je opha len”. Nog diezelfde avond werd er bij Bakker aan de deur geklopt door drie mannen van de S.D. Zij gaven zich uit als zogenaamde medewerkers van Rijks waterstaat. Zij wilden Bakker spreken. Van zijn vrouw, Anna Bakker-Tesselaar, kregen ze te horen dat hij te vergaderen was ofzo en dat hij die nacht niet zou thuiskomen. Het was immers na acht uur en na spertijd mocht je toch niet meer over straat. De S.D.-ers geloofden het ver haal van mevrouw Bakker niet, maar ze stapten op. Binnen tien minuten waren zij echter weer terug. Door drie deuren tege lijk drongen zij de boerderij binnen en doorzochten het hele pand. Ze vonden Cees Bakker niet. Hierop besloten ze mevrouw Bakker, die toen 63 jaar was, als gijzelaar mee te nemen. De kinderen Guurtje en Wim boden zich aan om mee te gaan, dan kon hun moeder thuis blijven. Daar wilden de S.D.-ers niets van weten. Als laatste poging om zijn moeder thuis te houden ging Wim voor de deur staan, maar onder bedreiging van een pistool liet hij haar gaan. Mevrouw Bakker mocht nog wat schoon ondergoed en enkele toi letartikelen meenemen. Bij boerenleider Piet Hoogland in de Schagerwaard werd gevraagd of deze mevrouw de juiste per soon was. Hoogland knikte instemmend. Diezelfde avond werd ook Jo Nolet-de Rijk, de echtgenote van de burgemeester, in Warmenhuizen gearresteerd en overge bracht naar Amsterdam. Wim Bakker I I 49

Toendertoid: Stichting Waarland van toen | 1995 | | pagina 51